logo

Rezerwat Archeologiczny Genius loci, zaprasza na weekend,  w trakcie którego dzieci podczas warsztatów gwiazdkowych, wykonają tradycyjne ozdoby choinkowe, porozmawiają z archeologiem o dawnych zwyczajach i pomogą ubrać pierwszą choinkę Rezerwatu Archeologicznego Genius loci.

Dorośli i młodzież będą mogli podyskutować o astronomii, widzianych  przez wieki gwiazdach, a jeżeli warunki pogodowe pozwolą, obejrzeć przez teleskop wieczorne niebo.  Opowiemy także o zwyczajach świątecznych i  ich genezie, a także o tym jakie przedmioty związane z wierzeniami przetrwały próbę czasu i odkrywane są dziś przez archeologów.

Organizatorzy przewidzieli również spotkania z interesującymi gośćmi:

z ASTRONOMEM dr. Wojciechem Borczykiem.  Jakie niebo widzieli nad sobą nasi przodkowie, jak je nazywali, czym były dla nich ciała niebieskie i jak kształtowała się wiedza astronomiczna od pradziejów poprzez średniowiecze aż do czasów współczesnych. Dowiemy się również jakie będziemy widzieć gwiazdy podczas wieczerzy 24 grudnia. Spotkanie zakończy oglądanie nieba nad Ostrowem Tumskim przez teleskop.

z ETNOGRAFEM, mgr Beatą Rakowską. Tradycje wigilijne w Wielkopolsce - od kiedy możemy o nich mówić, jaka jest geneza sianka pod obrusem, dzielenia się opłatkiem i jakie dawne obrzędy są do dziś kultywowane w naszym regionie.

z ARCHEOLOGIEM, mgr Magdaleną Sprenger. Echo dawnych wierzeń słowiańskich, pobrzmiewa w wielu tradycjach chrześcijańskich. Archeolodzy często stykają się z zabytkami potwierdzającymi   adaptację pogańskich wyobrażeń   w kształtującej się na naszych terenach w średniowieczu kulturze chrześcijańskiej. Czy wigilia zawsze była obchodzona w grudniu? Czy w czasach kiedy budowano gród poznański wszyscy mieli już wiedzę i dostęp do nowej wiary?

Pełen program imprezy:

  • 12.00 - 15.00  WARSZTATY DLA DZIECI (40 miejsc, zapisy od 03 grudnia w godzinach pracy Rezerwatu pod numerem tel. 61 852 21 67)
  • 12.00 - 13.00 Zwiedzanie Rezerwatu  Genius loci z archeologiem
  • 13.00-14.00  Spotkanie z Etnografem, Beata Rakowska - Tradycje wigilijne w Wielkopolsce                 
  • 14.00 - 15.00 Zwiedzanie Rezerwatu  Genius loci z archeologiem
  • 15.30 - 16.30 Spotkanie z Archeologiem,  Magdalena Sprenger - Dawne wierzenia słowiańskie w znaleziskach archeologicznych
  • 16.30 - 17.30 Spotkanie z Astronomem, dr Wojciech Borczyk  - Pierwsze gwiazdki przez tysiąclecia
  • 17.30 - 18.30 Oglądanie wieczornego nieba przez teleskop - czyli gdzie szukać pierwszej gwiazdki? dr Wojciech Borczyk

NA WSZYSTKIE SPOTKANIA I WARSZTATY WSTĘP WOLNY

Na warsztaty dla dzieci obowiązuje wcześniejsze zarezerwowanie miejsca.

Zobacz beta.muzarp.poznan.pl/rezerwat-archeologiczny-genius-loci-2/