Dlatego nie zwlekaj, uczyń to dzisiaj, bo jeśli się okaże, że nie doczekasz jutra, będziesz żałował dnia, w którym zabrakło ci czasu na jeden uśmiech, na jeden pocałunek, że byłeś zbyt zajęty, by przekazać im ostatnie życzenie. Jeśli nie zrobisz tego dzisiaj, jutro będzie takie samo jak wczoraj. I jeśli tego nie zrobisz nigdy, nic się nie stanie. TERAZ JEST CZAS (List do Przyjaciół G. G. Marqueza w przekładzie Z.J. Ryna)

Dlaczego w umysłach ludzi współczesnych funkcjonuje obraz starości, który każe utożsamiać ją głównie z kresem możliwości rozwoju? A może właśnie wtedy jest czas na aktywność, spełnianie marzeń i osiąganie szczęścia?
Dane demograficzne wskazują, że w 2009 r. w Polsce żyło prawie 7,2 mln osób w starszym wieku. 29 % Polaków ankietowanych przez Eurobarometr w 2011r. odpowiedziało, że osoby powyżej 55 roku życia są postrzegane przez społeczeństwo negatywnie. Według raportu przeprowadzonego w 2011r. na zlecenie Obserwatorium Integracji Społecznej w Poznaniu 44% seniorów jest całkowicie nieaktywna społecznie. Udział w zdarzeniach kulturalnych zajmuje starszym mieszkańcom Wielkopolski średnio 0,4% czasu wolnego. Ta niewielka grupa funkcjonuje nie tylko jako odbiorcy kultury, to także osoby, które działają aktywnie, szczególnie jeśli chodzi o lokalne inicjatywy.
We wsi Zakrzewo (północna cześć Wielkopolski, niedaleko Złotowa) seniorzy nie pozwalają sobie na nudę. W domu kultury Dom Polski maja swój chór - Zespół Śpiewaczy Wrzos. Próby i występy to nie tylko sposób na ciekawe spędzenie czasu, co gwarantują także liczne wyjazdy (również zagraniczne), ale przede wszystkim szansa na stworzenie trwałych więzi, przyjaźni. Kilka miesięcy temu w Zakrzewie doszło do ciekawego spotkania, które zmieniło wiele w lokalnej społeczności. Przez miesiąc trwały tu warsztaty i próby, które pozwoliły seniorom poznać nowe formy ekspresji i tańca oraz zderzyć się z nieznanymi dotąd obszarami sztuki. To swego rodzaju eksperyment, którego wyreżyserowania podjął się Mikołaj Mikołajczyk - tancerz i choreograf. Dawniej solista teatru Wielkiego w Poznaniu. Po wypadku, jakiego doznał na scenie, jak sam mówi, jest rencistą. Aktywnym. Nadal tańczącym, tworzącym solowe choreografie, współpracującym z różnymi polskimi teatrami i reżyserami.
Spektakl, jaki powstał w ramach współpracy Wrzosów i Mikołajczyka to nie tylko próba przełamania społecznych przekonań na temat starości. To ukazanie całej grupy społecznej, jaką są seniorzy, ale także pokazanie każdego z osobna. Ważne stają się indywidualne historie, problemy, przeżycia. Tutaj każdy ma głos i szansę opowiedzenia o sobie. A także zaśpiewania - grupa bowiem wykonuje utwory znajdujące się w jej repertuarze.
To niezwykłe spotkanie nie miałoby miejsca, gdyby nie społeczno-artystyczny projektWielkopolska: Rewolucje, organizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Kuratorka projektu, Agata Siwiak, oprócz Mikołaja Mikołajczyka zaprosiła do współpracy między innymi Janusza Orlika, Monikę Jakubiak, Bartosza Frąckowiaka i Joannę Warszę. Każdy z artystów działa w innej przestrzeni, w innym miejscu w Wielkopolsce. Jedni pracują w większych ośrodkach (Konin, Krzyż), inni aktywizują mniejsze, takie jak Zakrzewo czy Kołata. Kulminacją a zarazem podsumowaniem projektu mają być grudniowe pokazy w Poznaniu. Pierwszym z nich jest właśnie prezentacja spektaklu Teraz jest czas.
Wejściówki będzie można odbierać w Punktach Informacyjnych Atrium i Pasażu Starego Browaru od 23 listopada.
Koncepcja artystyczna i choreografia: Mikołaj Mikołajczyk
Dramaturgia: Aneta Cardet
Scenografia: Łukasz Błażejewski
Opracowanie muzyczne: Zbigniew Kozub
Projekcje video: Mirek Kaczmarek
Kuratorka projektu: Agata Siwiak
W spektaklu występują: Edmund Bindek, Urszula Chałubek, Jan Cieślik, Irena Czermak, Aleksandra Dąbek, Bogdan Dąbrowski, Danuta Okońska, Janusz Okoński, Eugenia Płaczek, Łucja Podlewska, Jerzy Podlewski, Józefa Polak, Maria Trokowska, Jan Wojciechowski, Danuta Zdrenka oraz Mikołaj Mikołajczyk
Współpraca organizacyjna: Barbara Szopińska, Henryk Szopiński, Anna Kozub
Szczegółowe informacje
www.starybrowarnowytaniec.pl
www.artstationsfoundation5050.com