Poznańska grupa Amnesty International organizuje debatę pod hasłem "Co tracisz wraz z mieszkaniem?". Uczestnikami dyskusji będą: Maciej Fagasiński (Amnesty International Polska), Katarzyna Czarnota (Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów) i Edgar Drozdowski (My Poznaniacy). Goście rozmawiać będą o prawie do mieszkania, o tym, jakie grupy są najbardziej narażone na naruszenia przysługującego im zgodnie z prawem krajowym i międzynarodowym prawa do mieszkania. Zastanowimy się, jaki wpływ ma nieprzestrzeganie tego prawa na przestrzeganie innych praw człowieka. Goście opowiedzą o tym, w jaki sposób ich zdaniem należy walczyć o to, by gwarantowane każdemu prawo do mieszkania było przestrzegane i jakie działania sami podejmują w tym zakresie.
Wydarzenie jest częścią nowej kampanii Amnesty International dotyczącej przymusowych wysiedleń.
Przymusowe wysiedlenie to wysiedlenie osoby lub grupy osób wbrew woli z ich mieszkania, domu lub ziemi, bez poszanowania odpowiednich procedur i standardów prawnych. Zgodnie z prawem międzynarodowym przesiedlenia ludności mogą być wykonywane jedynie jako środek ostateczny, przy zagwarantowaniu lokum zastępczego oraz zachowaniu odpowiednich procedur i środków prawnych. Obejmuje to np. przeprowadzenie rzeczywistych konsultacji z osobami, które mają być przesiedlone, wypłacenie rekompensat finansowych, możliwość odwołania od decyzji o przesiedleniu oraz zapewnienie odpowiedniej pomocy prawnej. Rządy państw zobowiązane są również do zagwarantowania, że żadna z przesiedlanych osób nie pozostanie bez dachu nad głową.
Tematykla przymuswych wysiedleń w sposób oczywisty wiąże się z prawem do mieszkania, nie da się jej zrozumieć bez wiedzy na temat tego, czym jest prawo do mieszkania i jakie standardy powinny być zagwarantowane, aby prawo to nie doznawało uszczerbku. Prawo do mieszkania jest prawem, które w wyniku przymusowych wysiedleń doznaje uszczerbku.
Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w debacie