foto

Nostalgia Festival 2012: Georgij Gurdżijew

19.10 – 20.10.2012

Festiwal NOSTALGIA jest projektem muzycznym, w którym przeszłość łączy się z przyszłością w czasie teraźniejszym. To muzyka, która czerpie z korzeni narodowych (m.in. Armenia, Estonia, Ukraina) oraz klasyków (Jan Sebastian Bach), ale która jednocześnie otwiera się na to co nowe, co współczesne.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

To muzyka przeszłości, którą reinterpretują najlepsi współcześni twórcy i wykonawcy m.in.: Tigran Mansurian, Kim Kashkashian, czy Eleni Karaindrou (w roku 2007); Valentin Silvestrov, The Hilliard Ensamble, David Cordier, Piotr Prochera, Simon Jaunin, czy Agata Zubel (w roku 2009) oraz The Hilliard Ensamble, Monika Mauch i Muriel Cantoreggi (2010). NOSTALGIA miała swoją pierwszą odsłonę w 2007 roku, drugą w 2009 a trzecią w 2010. Zainteresowanie słuchaczy i widzów było dla nas przyczynkiem, aby biennale przeobrazić w festiwal. Tak oto NOSTALGIA staje się corocznym wydarzeniem, którego formuła polega na cyklu dwuletnim: dryfowaniu między dwoma rodzajami formy pamięci: milczeniem (jednodniowa edycja 2010) oraz ciszą (edycja 2011). Chcemy jednak, aby festiwal odzwierciedlał swą formą także szepty i krzyki pamięci. NOSTALGIA to powrót do przeszłości - twórcze przywołanie pamięci, dziedzictwa i sztuki, ale też kreowanie przyszłości - tworzenie sztuki, dziedzictwa i tego, co warto zapamiętać.

Punktem wyjścia tegorocznej edycji Nostalgia Festival Poznań jest twórczość ormiańskiego kompozytora i mistyka, Georgija Iwanowicza Gurdżijewa. Nie posiadał on wykształcenia muzycznego, choć cechowała go  wyjątkowa wrażliwość  muzyczna, najpewniej odziedziczona po ojcu - pieśniarzu. Młodość spędził w Armenii, gdzie żył w otoczeniu Kurdów i Persów, Turków i Ormian, muzułmanów i Żydów, chrześcijan i zoroastrian. Była to niezwykła mieszanka kultur etnicznych, ras i religii,  a co za tym idzie także różnorodnych wrażeń muzycznych. Liczne podróże, m.in. do Azji Środkowej, Egiptu, Rzymu dodatkowo wzbogaciły jego dźwiękowe doświadczenia. Pieśni, melodie i rytmy, z którymi zetknął się w odległych miejscach, świątyniach i klasztorach zostały w nim, tworząc źródło jego późniejszych kompozycji.

Twórczość Gurdżijewa podczas Nostalgia Festival Poznań interpretować będą młodzi, ale już uznani polscy pianiści: Marcin Masecki i Piotr Orzechowski oraz armeńska grupa Gurdijeff Folk Instruments Ensemble, pod dyrekcją Levona Eskeniana z gościnnym występem pianistki, Lusine Grigoryan.Prezentacje muzyczne wyróżniać będzie szerokie spektrum interpretacyjne - od wykonań bardzo klasycznych po awangardowe, zupełnie nowe aranżacje.
Koncertom towarzyszyć będą rozmowy / spotkania przy instrumentach, podczas których zaproszeni goście zabiorą uczestników w intelektualną podróż po nostalgicznych terytoriach związanych z dźwiękowym dziedzictwem Armenii.
Nie zabraknie wrażeń audiowizualnych - pokazów filmowych, osadzających muzykę w szerszym kulturowo kontekście. Zapraszamy na klasykę kina armeńskiego z muzyką Tigrana Mansuriana, w tym film jednego z najwybitniejszych reżyserów XX wieku, Sergieja Paradżanowa, pt. "Barwy granatu".
W programie również Silent Nostalgia, prezentacja muzyki na bezprzewodowych słuchawkach rozdawanych nieodpłatnie w miejscach publicznie dostępnych (m.in. centra handlowe, uczelnie, licea).

Bezpłatne wejściówki dostępne w CIM.

Pełny program www.nostalgiafestival.pl