foto

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie głosów, a jednocześnie muzyk, kompozytor i aranżer na kameralnym koncercie z towarzyszeniem polskich jazzmanów.

Chociaż wszystkie muzyczne almanachy podają, ze Gordon Haskell jest Brytyjczykiem, to od sześciu lat mieszka on na małej greckiej wyspie - tam właśnie, w promieniach południowego słońca, powstają nowe zaangażowane teksty piosenek i muzyka idealnie je dopełniającą. Decyzja o porzuceniu Wielkiej Brytanii nie była przypadkowa. Rosnące koszty życia, coraz większe podatki finansujące wojny skłoniły Haskella do poszukiwania nowej drogi. A ponieważ w jego żyłach płynie grecka krew - wybór był wręcz oczywisty.

- Po 60. latach mentalnego zniewolenia i frustracji, w końcu jestem wolny - przyznaje artysta.

W świadomości współczesnych odbiorów Gordon Haskell pozostaje przede wszystkim jako twórca wielkiego przeboju "How Wonderful You Are". Piosenka nagrana i wyprodukowana za jedyne 200 funtów dotarła na drugie miejsce angielskiej listy przebojów, ustępując jedynie duetowi Robbie Williams - Nicole Kidman.

- Miałem nadzieję, że piosenka poruszy tych, którzy czuli się ciemiężeni przez nasze idiotyczne władze, sprzeciwimy się i będziemy stawiać opór, ale mniejsza o to. Jest już na to za późno - tłumaczy Gordon Haskell. - Wojny kosztują miliardy. A jak myślicie, kto za nie płaci? Banki?

Jednak muzyczna kariera Gordona Haskella zaczęła się dużo wcześniej. W latach 60. i 70. Gordon Haskell współpracował m. in. z takimi artystami, jak: Cliff Richard, Otis Redding, Tim Hardin, Alvin Lee i Van Morrison. W 1970 roku muzyk dołączył do grupy King Crimson, zastępując wokalistę i basistę Grega Lake'a. Z King Crimson nagrał najwyżej oceniane w historii zespołu płyty 'In The Wake Of Poseidon' (1970) i 'Lizard' (1971). Wkrótce potem porzucił grupę i nagrał solowy album album 'It Is And It Isn't" (wyprodukowany przez słynnego Arifa Mardina). Potem znika z muzycznej sceny, by triumfalnie powrócić na nią w 2001 roku singlem "How Wonderful You Are".

W kwietniu 2002 roku ukazał się album 'Harry's Bar", w maju 2003 roku ukazała się w kolejna płyta Gordona - 'Shadows On The Wall'. Natomiast jesienią roku 2004 na rynku pojawił się kolejny krążek w dorobku Gordona Haskella - 'The Lady Wants To Know'. W roku 2010 Haskell wydaje wydana płytę "One day soon".

Od ponad 2 lat ściśle współpracuje ze SPOT OF ARTS Management zarówno pod względem produkcji muzycznej, jak też reprezentacji artystycznej. Dyrektorem muzycznym zespołu i szefem polskiego managementu Gordona Haskella jest Marek Podkowa.

Marek Podkowa - saksofonista, producent, kompozytor i aranżer, prywatnie przyjaciel Gordona Haskella. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat II miejsca na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w 1994. Współpracował z większością polskich gwiazd muzycznych (Kayah, Golec Uorkiestra, Smolik, Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Ewa Bem, FNS, Andrzej Krzywy, Zbigniew Wodecki, Wojciech Gąssowski, Patrycja Markowska, Kuba Badach, Mieczysław Szcześniak, Adam Sztaba, Zygmunt Kukla, Walk Away, 15 minut projekt, Nazar, Raz Dwa Trzy, Anna Serafińska, KGB, Loud Jazz Band, Wild Cats itd.), jak również ze wspaniałymi muzykami światowej klasy (Gordon Haskell, Robbie McIntosh, Mike Mainieri, Victor Bailey, Jim Beard, Steve Logan, Hamish Stuart, Susan and Martin Weinert, Hans Peter Salentin, Ralf Rickert).

Bilety: 65 zł w przedsprzedaży, 80 zł w dniu koncertu

Bilety dostępne w:

Zobacz www.bluenote.poznan.pl