foto

Festiwal filmów frankofońskich z Afryki

11.10 – 13.10.2012

Dom Bretanii oraz Instytut Francuski w Polsce zapraszają na projekcje nieznanych w Polsce filmów afrykańskich. Każdy z proponowanych przez nas tytułów jest laureatem Grand Prix (tzw. Rumaka Księżniczki Yennenga) Festiwalu Filmów Afrykańskich FESPACO w Ouagadougou, stolicy Burkina Faso. Filmy te zrealizowane przez twórców afrykańskich, wiele mówią o problemach mieszkańców Czarnego Kontynentu. Każdy z filmów ma napisy w języku francuskim. Wstęp wolny!

11.X. g. 20.15
"Pièces d'identités" (Dowód tożsamości) 1999, reż. Mweze Dieudonné Ngangura (Kongo). Król jednego z plemion kongijskich wyrusza do Brukseli, by odnaleźć swoją córkę Mwanę, która wyjechała do Europy do szkoły i słuch o niej zaginął... Zabawna i wzruszająca  tragikomedia o przygodach afrykańskiego króla na wyjeździe i o problemach z tożsamością..

12.X. g. 20.00
"Hermakono" (W oczekiwaniu na szczęście) 2003, reż. Abderrahmane Sissako (Mauretania, Francja) Abdullah, 17-letni Malijczyk, przyjeżdża do swej matki na wybrzeże Mauretanii, by pożegnać się z nią przed wyjazdem do Europy. Mając kilka dni do odjazdu pociągu, przygląda się mieszkańcom miasteczka i ich życiu.
Jest to film o wyczekiwaniu i nadziei, nagrodzony m.in. Nagrodą FIPRESCI na Festiwalu Cannes w 2002 roku.

13.X. g. 17.00
"Drum" (2005) reż. Zola Maseko (Afryka Południowa)
Opowieść o życiu Henry'ego Nxumalo znanego dziennikarza śledczego z Johannesburga z lat pięćdziesiątych, pracującego dla opiniotwórczego magazynu "Drum" który swoje zaangażowanie w demaskacji apartheidu przypłacił życiem.

13.X. g. 18.45
"Traces, empreintes de femmes" (Ślady kobiet) 2003, reż. Kati Léna Hdiaye (Senegal, Belgia) Film dokumentalny o wspólnocie artystycznej kobiet z Burkina Faso, które wykonują znane ze swego piękna malowidła ścienne. Film pokazuje wprowadzanie w tajniki tej sztuki młodej osoby i stawia pytania o edukację i pamięć o dziedzictwie w rozwijającej się Afryce.

13.X. g. 19.45
"Xalima la plume" (Xalima piórko) 2003 reż. Ousmane Wiliam Mbaye (Senegal) Filmowy portret Seydina Insa Wade prekursora senegalskiego folku, wybitnego kompozytora, gitarzysty i pieśniarza zmarłego w maju br.

Zobacz www.dombretanii.org.pl