Człowiek-instytucja, człowiek-orkiestra. Człowiek kultury i nauki. Jest wyjątkowym artystą estradowym i jednocześnie wybitnym naukowcem - profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tego para się aktorstwem filmowym, pisze popularne felietony, tłumaczy poezję. Rosjanin z polskim obywatelstwem, który przybył do Krakowa, po raz pierwszy w 1967 r. Mówi o sobie: jestem Polakiem z wyboru i dodaje przewrotnie, że to bardziej komfortowo niż być kimkolwiek z przymusu.

W latach 1977 - 1980 grał regularnie na fortepianie w znanych krakowskich zespołach jazzu tradycyjnego Bale Street Band i Playing Family. Pozostał też wierny nauce - obronił doktorat na Uniwersytecie i szybko powrócił do intensywnej aktywności artystycznej. Jako bard zaczął pojawiać się w telewizji, dokonał pierwszych nagrań radiowych i wydał kasetę audio. W 1980 r. pracował w Trinity College w Dublinie jako visiting professor. Stworzył koncepcję gramatyki komunikacyjnej.

W 1986 r. doktor habilitowany. W 1993 r. otrzymał polskie obywatelstwo. Alosza wystąpił również w filmach fabularnych - m.in. "Europa Europa" i "Gorączka" Agnieszki Holland, a także w popularnych serialach telewizyjnych takich jak "Ekstradycja" czy "Złotopolscy" i wielu innych. Początek lat 90-tych to powstanie nowego zespołu. Kontrabasista Kazimierz Adamczyk grał z Aloszą już od lat, ale wtedy dołączył do nich gitarzysta Marek Piątek i tak powstało słynne trio Aloszy Awdiejewa. Grupa ta dała już ponad 2000 koncertów pełnych muzyki i humoru. Wzięli udział w kilkudziesięciu programach telewizyjnych, w tym autorskich recitalach i benefisach. Wydali 10 płyt CD z muzyką cygańską, z romansami i piosenkami z ulic Odessy, a także zapis koncertu z "Piwnicy" z zapowiedzią samego Piotra Skrzyneckiego.

Bilety już wkrótce do nabycia w Pod Pretekstem, Museum Cafe, CIM'ie i na www.bilety24.pl

Bilety dostępne w: