foto

Azja wyobrażona/Azja sprawdzona - spotkanie wokół Idiomu Malta Festival Poznań 2012

13.06.2012
18:30

Jaką rolę Azja odgrywa w globalnym przepływie usług, kapitału, idei i wzorców popkulturowych? Jakie klisze - obrazy medialne budują nasze wyobrażenie o Azji? Co wiemy o jej obywatelach?

Jaki jest wpływ outsourcingu produkcji i usług do Azji na życie jej mieszkańców? Czy młodzi, dobrze wykształceni Hindusi pracujący w Call-centres angielskojęzycznych firm są przez nie wykorzystywani, czy to oni wykorzystują swoje możliwości, odbierając tym samym pracę Europejczykom? Jak na pracę w zagranicznych fabrykach patrzą indyjscy robotnicy? Czym ona jest dla rzeszy świetnie wyszkolonych informatyków i specjalistów od IT? Jak oni postrzegają globalizację?
Czy w świecie globalnej wymiany i wpływów jest sens mówić o odrębnej europejskiej i azjatyckiej wrażliwości, systemie wartości? Za czym tęskni Europejczyk jadąc do Indii, klasztoru mnichów Szaolin albo na Bali - w poszukiwaniu duchowości, tradycji i autentyczności miejsca? Jakie emocje, obawy i nadzieje "inwestujemy" we własne wyobrażenia o Azji?
W tegorocznym idiomie, zatytułowanym Akcje Azjatyckie / Asian Investments, chcemy zderzyć obiegowe wyobrażenia o Azji jako o konstrukcie, który w zależności od kontekstu czy politycznych i ekonomicznych prerogatyw wypełniany jest różnorodną treścią, z rzeczywistością sprawdzoną w indywidualnym kontakcie i pokazaną przez pryzmat konkretnych tematów i problemów. Celem spotkania jest przyjrzenie się zagadnieniom: globalizacji, outsourcingu, utowarowienia ludzi i idei, optymalizacji zysków, gloryfikacji nowoczesności czy instrumentalnemu wykorzystywaniu ludzkich wyborów do celów politycznych.

prowadząca:
Wanda Wasilewska (dziennikarka Radia Merkury, autorka przedstawianego w ramach idiomu Słuchowiska azjatyckiego)
rozmówcy:
Paulina Wilk (dziennikarka i podróżniczka, autorka książki Lalki w ogniu nominowanej w kategorii reportaż do tegorocznej nagrody literackiej Nike),
Katarzyna Tórz (koordynatorka programu Malta Festival Poznań 2012),
Maciej Kurak (artysta, autor instalacji, zdobywca głównej nagrody w konkursie Deutsche Banku i Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz Paszportu "Polityki" w dziedzinie sztuk wizualnych, autor jednego z projektów pokazywanych w ramach poprzedzających tegoroczną Maltę Nowych Sytuacji)
więcej www.malta-festival.pl