Wykonawcy: Jacek Kowalski wraz z zespołem Klub Św. Ludwika
Zespół kameralny AMICI CANTI pod dyr. Leszka Górki

Cel: pomoc rodzinom wielodzietnym

Jacek Kowalski, pieśniarz, Sarmata, poeta, tłumacz literatury starofracuskiej, autor licznych książek i płyt CD. Jako historyk sztuki zajmuje się sztuką średniowiecza - pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje piosenki, przekłady tudzież ulubione stare, polskie pieśni śpiewa z zespołami Monogramista JK i Klub Świętego Ludwika (z tym ostatnim - przy wtórze rekonstruowanych instrumentów średniowiecznych i renesansowych).

W roku 1988 zdobył z zespołem Monogramista JK I nagrodę na Studenckim festiwalu Piosenki w Krakowie. Pisze też scenariusze widowisk dramatycznych i audycji telewizyjnych - kilka jego tekstów zrealizowano jako duże przedstawienia teatru ulicznego w Poznaniu, a jego koncerty i cykl kulinarny "Receptury klasztorne" emitowała i emituje nadal TVP. Do istotnych wydarzeń jego curriculum vitae należy też artystyczny koncert-dyskusja z Jackiem Kaczmarskim - "Dwie Sarmacje" (I program Telewizji Polskiej Anno Domini 1995).

W 1996 roku Jacek Kowalski wraz z Janem Gołaskim założyli zespół Klub Świętego Ludwika. Klub stara się przywracać dawnym utworom ich pełny wymiar, w którym dźwięk i słowo dopełniają się wzajemnie. Dlatego Klub przede wszystkim przygotowuje koncerty pieśni średniowiecznych w przekładach dokonywanych przez Jacka Kowalskiego. Aranżacje pisze, a także rekonstruuje dawne instrumenty, z których Klub korzysta, znany wrocławski muzyk Tomasz Dobrzański. On też zaprasza do współpracy w realizacji różnych programów Klubu, w zależności od charakteru opracowywanych pieśni, muzyków - głównie związanych z kręgiem muzyki dawnej. Z Klubem wspólpracują - występując w różnych programach i uczestnicząc w nagraniach: Anna Śliwa (skrzypce, fidel, pochette), Milena Bukowska (lutnia), Julia Kosendiak (viola da gamba), Henryk Kasperczak (lutnia), Paweł Iwaszkiewicz (flety, dudy, szałamaje), Paweł Muzyka (viola da gamba, fidel), Marek Nahajowski (flety, szałamaje), Michał Micker (skrzypce, fidel), Jacek Muzioł (perkusja), Kazimierz Pyzik (viola da gamba).

Klub Świętego Ludwika gra koncerty:

PIEŚNI DAWNEJ FRANCJI

  • Niezbędnik trubadura: pieśni trubadurów i truwerów (XII-XIII w.) w przekładach JK
  • Rycerze Dobrej Opieki czyli Niezbędnik krzyżowca: pieśni krucjat w przekładach JK
  • Otruta markiza: stare ballady francuskie po polsku w przekładach JK
  • PIENIA STAROPOLSKIE
  • Niezbędnik Sarmaty: pieśni sarmackie XVI-XVIII wieku
  • Dumy staropolskie: zapomniany sarmacki repertuar
  • Śpiewaka Justyny berżeretki swawolne i dumania nabożne: czyli autorskie przeboje Franciszka Karpińskiego
  • PROGRAMY AUTORSKIE JK
  • Grunwald 1410 po Kowalsku: piosenki autorskie JK
  • Pieśni drewnianych kościółków: piosenki autorskie JK o Bogu, ludziach i kościołach
  • Legendy herbowe Rycerza Smysa: piosenki autorskie JK
  • Historie dominikańskie: piosenki autorskie JK, od mądrości świętego Tomasza z Akwinu, poprzez homilie świętego Jacka do Lednicy i Jamnej ojca Jana Góry i nie tylko

Bilety / cegiełki w cenach 10, 20 i 30zł do nabycia w CIM.

Bilety dostępne w:

Zobacz www.srkap.archpoznan.org.pl/aktual/20120605.html