foto

Wykład prof. Beate Söntgen "Przyszła i została. Sztuka dotyku Rosemarie Trockel".

Rosemarie Trockel jest jedną z najbardziej znanych i cenionych współczesnych niemieckich artystek na świecie, jednak dla polskiej publiczności pozostaje osobowością wciąż jeszcze nieodkrytą. Dzieła Rosemarie Trockel są wymagające - nie poprzez wielkie gesty, lecz subtelny humor, stwarzający dystans bez popadania w cynizm. Jej prac nie da się łatwo odczytać i zinterpretować, szybko przyporządkować lub skategoryzować. Dzieła te nasycone są empatią, współczuciem i  jednocześnie sceptycyzmem. Na czym polega to współczucie? Czy jest ono kierowane na zewnątrz, czy raczej na siebie? Czy jest samouwielbieniem czy może prawdziwą chęcią uczestnictwa w losie innych? Jakie środki artystyczne wyrażają  to otwarcie się na innych, na to co obce i nie zrozumiałe? Zadaniem wykładu jest znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania.

Twórczość Rosemarie Trockel przybliży podczas wykładu prof. Beate Söntgen, niemiecka badaczka, krytyczka i specjalistka od sztuki Trockel, kierownik Katedry Historii Sztuki na Uniwersytecie Leuphana Lüneburg w Niemczech, autorka tekstów do "Frankfurter Allgemeine Zeitung" oraz "Texte zur Kunst".

Ze względu na symultaniczne tłumaczenie, liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy na wykład do dnia 28.05, na adres k.pakulo@artstationsfoundation5050.com lub pod numerem telefonu 61 859 61 24