foto

Tego dnia uruchamiane są dodatkowe pociągi specjalne z Poznania i Wrocławia, którymi licznie przybywają do Wolsztyna miłośnicy parowozów. Przyjeżdżają także pociągi specjalne z Berlina oraz Cottbus prowadzone przez niemieckie parowozy, a razem z nimi tysiące miłośników starych lokomotyw zza Odry.

Od kilku już lat w Paradzie Parowozów w Wolsztynie prezentują się także parowozy z innych państw. Inaczej niż każdego dnia kiedy to parowozy wykonują swą ciężką pracę prowadząc pociągi osobowe, podczas parady lokomotywy prezentują się niczym modelki na pokazie mody. Odmalowane na biało czerwono koła i korbowody, wypolerowane oliwą maszyny sprawiają, iż nie jeden "stracił już dla nich głowę". Wszystkie gromadzą się na stacji a następnie, jak na wybiegu, prezentują się pojedynczo, parami, a później wszystkie razem. Kiedy kilka takich parowozów przejedzie obok buchając parą i gwiżdżąc ile sił na ciele pojawia się "gęsia skórka", a pod nogami czuć, jak trzęsie się ziemia. 
W dniu parady organizowane są przejazdy pociągami specjalnymi na pobliskich trasach, z wagonami z lat 20 i 30 ubiegłego wieku. Stare drewniane ławki oraz przedziały otwierane bezpośrednio od strony peronu przypominają jednym lata młodości, innym natomiast znane są już tylko z ekranizacji filmowych. W sobotę po paradzie (inaczej niż w latach ubiegłych) odbędzie się natomiast noce widowisko: "Światło, Para, Dźwięk", kiedy to 8 lokomotyw parowych, bo tyle stanowisk liczy wolsztyńska szopa, zaprezentuje się w świetle reflektorów  na obrotnicy. Coś takiego można zobaczyć tylko w Wolsztynie!

Program Parady Parowozów

Zobacz www.parowozowniawolsztyn.pl