"Demokracja - chora, chorowita, mniejsze zło?"
Debata z udziałem: Antoniego Libery, Lecha Merglera i Pawła Śpiewaka
moderator: Wojciech Biedak.
Pytania o kształt współczesnej demokracji stało się ostatnio szczególnie ważne - dla wszystkich. Jak demokracja zmienia się na naszych oczach? Jakimi językami o niej mówimy, jaki jej obraz tworzymy w prasie, publicystyce, internecie? Czy literatura i nauka mają na to jakiś wpływ? Jak możemy skutecznie uczestniczyć w debacie publicznej? Jak wpływać na decyzje rządzących? O tym między innymi dyskutować będą uczestnicy debaty.
Paweł Śpiewak - socjolog i historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta.
Specjalizuje się w historii idei, zajmuje się myślą konserwatywną i liberalną oraz problematyką przemian politycznych i społecznych w Polsce i Europie Środkowej. Jest autorem wielu prac naukowych, m.in.: "Ideologii i obywateli", "W stronę wspólnego dobra" i "Pamięci po komunizmie". Śpiewak zasiadał w kolegium redakcyjnym "Res Publiki Nowej" oraz kwartalnika "Przegląd Polityczny". Od wielu lat komentuje fragmenty Tory w "Tygodniku Powszechnym". Współpracuje z tygodnikiem internetowym "Kultura Liberalna".
Lech Mergler - jeden z pomysłodawców i założycieli Stowarzyszenia My-Poznaniacy, był twórcą i redaktorem naczelny wydawanego w Poznaniu miesięcznika o książkach "Kurier Czytelniczy". Publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", czy "Polonistyce", współredagował wrocławską "Mandragorę". Obecnie jest współpracownikiem warszawskiego Magazynu Literackiego "Książki" oraz felietonista poznańskiego "Merkuriusza".
Antoni Libera - pisarz, tłumacz, reżyser, znawca twórczości Samuela Becketta. Przełożył i
wydał wszystkie dzieła dramatyczne Becketta, część jego utworów prozą oraz eseje i wiersze.
Sztukami Becketta zajmuje się również jako reżyser, wystawiając je w Polsce i za granicą. Tłumaczył także Sofoklesa, Szekspira, Racine'a oraz Hölderlina i Kawafisa. Jest członkiem PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz amerykańskiego Samuel Beckett Society.
Podstawowym celem projektu "Świat przedstwaiony" jest konfrontacja różnych języków, narracji, strategii komunikacji społecznej wobec ważnego problemu współczesności (miejsca literatury, funkcjonowania demokracji, niesprawiedliwości społecznej, kłamstwa w dyskursach publicznych i przestrzeni prywatnej, roli prowincji, kryzysu Kościoła, znaczenia marksizmu, zmiany relacji wewspólnocie europejskiej, złudzeń, rozczarowań i nudy w kulturze współczesnej).
Naszymi gośćmi są literaci, dziennikarze i naukowcy, osoby z autorytetem i dużym, cieszącym się uznaniem dorobkiem, autorzy dyskutowanych książek. Będą oni nie tylko publicznie debatować między sobą, ale też dyskutować w ramach warsztatów (seminariów) w gronie szczególnie zainteresowanych studentów i naukowców poznańskich uczelni oraz, w ramach lekcji w wybranych liceach, rozmawiać z młodzieżą, przybliżając i popularyzując tematykę programu.
6.03.12 godz. 18.00 Sala pod Zegarem - wstęp wolny.
Zobacz www.zamek.poznan.pl