Spotkanie 27. Wieczór Historyczny - Straty bojowe Armii Czerwonej w walkach Festung Posen

09.12.2011
18:00

Adam Pleskaczyński omówi straty bojowe.

Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprasza na dwudziesty siódmy Wieczór Historyczny w piątek 9 grudnia 2011 roku o godz. 18.00 do Urzędu Miasta Luboń przy pl. Edmunda Bojanowskiego 2.

Gościem spotkania, w sali sesyjnej, będzie Adam Pleskaczyński, który wygłosi prelekcję "Straty bojowe Armii Czerwonej w walkach o Festung Posen". Tematyka działań wojennych w Poznaniu w 1945 roku wciąż budzi ogromne zainteresowanie społeczne, a mimo to nasza wiedza o tych wydarzeniach nie wzbogaca się o nowe, znaczące informacje. Dotkliwy brak nowych źródeł dotyczy zwłaszcza problematyki związanej z udziałem Armii Czerwonej w walkach o Poznań i Wielkopolskę. Uwydatnia się on ze szczególną ostrością w pojawiających się co jakiś czas publikacjach prasowych i nielicznych książkach. Zawarte w nich informacje powielają najczęściej powszechnie pokutujące stereotypy albo, w najlepszym wypadku - nie wnosząc nic nowego - przytaczają opisy ze starych, pamiętających poprzednią epokę publikacji książkowych i prasowych. Adam Pleskaczyński, od lat zajmujący się dziejami Poznania i Wielkopolski, jako jedyny polski historyk przeprowadził kompleksową kwerendę odtajnionych przez stronę rosyjską w 2007 roku dokumentów wytworzonych przez Armię Czerwoną i odnoszących się strat osobowych podczas walk o Poznań. Jednym z efektów tej pracy jest zidentyfikowanie 80 procent zabitych i zmarłych żołnierzy radzieckich, których pochowano w Poznaniu. Z drugiej strony, praca poznańskiego historyka umożliwia  zrekonstruowanie na nowo przebiegu walk o Poznań i Wielkopolskę.

Adam Pleskaczyński jest historykiem, publicystą, producentem filmowym; z zamiłowania ornitologiem i eksploratorem najodleglejszych zakątków Azji. Czas dzieli pomiędzy Poznaniem, o którym napisał pięć książek i zrealizował szereg programów telewizyjnych oraz Azją Wschodnią i obszarem Pacyfiku, o których nakręcił kilka filmów dokumentalnych i napisał kilkadziesiąt artykułów. Jest również członkiem Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Poznaniu.

Wstęp jest bezpłatny.