foto

- autograf z 1825r.

Antoni Malczewski (1793-1826) - poeta, uznawany za prekursora romantyzmu, wraz z Sewerynem Goszczyńskim i Józefem Bohdanem Zaleskim zaliczany jest do szkoły ukraińskiej polskiego romantyzmu. Do dziś zachowało się tylko kilka autografów Malczewskiego - najcenniejszy, autograf Marii, znajduje się w Bibliotece Raczyńskich (został zakupiony przez Konstancję Raczyńską od J.U. Niemcewicza).
Maria - powieść ukraińska
uważana jest za pierwszą polską romantyczną powieść poetycką. Malczewski dedykował ją J.U. Niemcewiczowi i wydał własnym kosztem. Podstawą Marii stała się tragiczna historia Gertrudy Komorowskiej, pierwszej żony Szczęsnego Potockiego, zamordowanej 13 II 1771 r. na polecenie jej teścia - Franciszka Salezego Potockiego. Malczewski zmienił czas akcji (na XVII w.), miejsce, imiona bohaterów nieszczęśliwej miłości.Maria Malczewskiego doczekała się kolejnych, licznych wydań, zarówno w XIX, jak i XX w. (do 1897 r. przewyższała ilością wydań Pana Tadeusza A. Mickiewicza), przełożona na kilkanaście języków.

Do ciekawostek należy - już pozaliteracki - fakt, iż Malczewski w 1818 r. podczas pobytu w Szwajcarii dokonał pierwszego w dziejach alpinizmu wejścia na górę Aiguille du Midi i jako pierwszy z Polaków (i jeden z bardzo jeszcze nielicznych turystów świata) zdobył szczyt Mont Blanc.

W imieniu Organizatorów: Biblioteki Raczyńskich i Regionalnego Oddziału Korporacyjnego PKO BP zapraszam
na  pokaz autografu pochodzącego z 1825 roku - rękopisu "Marii" Antoniego Malczewskiego.
Jednocześnie uprzejmie proszę o podanie informacji o wieczorze:

Spotkanie z Arcydziełem
autografem "Marii"  z 1825 roku odbędzie się 8 grudnia (czwartek) o godz. 18.00
w Pracowni-Muzeum J.I.Kraszewskiego, Poznań, ul. Wroniecka 14

W programie:
- wykład prof. Krzysztofa Trybusia "Maria" Antoniego Malczewskiego - odrzucone arcydzieło;
- wykład Janusza Pazdera Poznański pomnik dłuta Stanisława Jagmina "Pożegnanie z Marią";
- pokaz rękopisów po konserwacji.

Organizator: Biblioteka Raczyńskich

Zobacz www.bracz.edu.pl