Celem cyklu "opera omnia" jest przybliżenie społeczności miasta wspólnego dziedzictwa kulturowego w zakresie muzyki, ze wskazaniem na muzykę klasyczną - operę.

Wstęp wolny!

Pokazanie iż opera nie zjawiskiem martwym, dostępnym wyłącznie dla elit, lecz jest żywa. Pokazanie jej jako procesu historycznego, kulturowego, sztuki nie funkcjonującej wyłącznie w wymiarze dźwięku ale również teatru, scenografii. Pokazanie jak można odczytywać jej treści wspólcześnie a nie tylko w kostiumie historycznym. Wskazanie jak wiele z tego dziedzictwa funkcjonuje współcześnie w wymiarze filmu, reklamy, wykorzystania bezpośredniego motywów opery z których często konsument masowej rozrywki nie zdaje sobie sprawy.

"Opera omnia" to w założeniu projekt cykliczny zamknięty każdorazowo w ramach 11 miesięcy. W trakcie spotkań przybliżana jest historia opery, osoby kompozytorów, tło historyczne epoki. Uczestnicy otrzymują  materiały edukacyjne autorsko opracowywane przez kolejnych prelegentów. Po prelekcji odbywają się  prezentacje materiału audiowideo ilustrujące zagadnienia prelekcji. Uczetnicy otrzymują  zapowiedzi kolejnych spotkać poszerzone o tłumaczenia librett oper, drogą mailingu. Informacja na temat cyklu propagowana jest na drodze plakatów wywieszonych w instytucjach kulturalne miasta Poznania oraz uczelniach. Cykl zakończy koncert muzyki operowej na żywo na który bezpłatne zaproszenia otrzymują wszyscy uczestnicy.

31 Lipca 

Richard Wagner - Złoto Renu
Gran Teatre del Liceu
Dyr. Bertrand de Billy
Soliści: Falk Struckmann, Lioba Braun

Zobacz www.operaomnia.pl