Organizatorami PROJEKTU ARKADIA są: Elite, Empik, Empik school, Rosenthal, Teatr Ósmego Dnia, Restauracja Toga i Wydawnictwo Miejskie Posnania.

  w programie:
g. 16:00 - 20:00 - interdyscyplinarne warsztaty dla dzieci i dorosłych
g. 20:00 - pełna anegdot rozmowa o teatralnej, radiowej i kulinarnej przeszłości Arkadii a także o jej przyszłości z duchem Paganiniego oraz Halką w tle
g. 22:00 - projekcja filmów Teatru Ósmego Dnia na elewacji budynku
a do tego książki, słodkości oraz inne niespodzianki

w godz. 16:00 - 23:00 czynne będzie stoisko Wydawnictwa Miejskiego Posnania, które będzie oferowało wiele swoich interesujących książek z 50% i większym rabatem (w ramach udziału w akcji Poznań Za Pół Ceny) - szczegóły



(...) Obszerny taras wypełniony był towarzystwem. Przy kawiarnianych stolikach prowadzono ciche rozmowy. W tle słychać było przyjemną muzykę dobiegającą z wnętrza Kaffehaus Hohenzollern. Doskonałe miejsce, aby obserwować wielki plac, który w ciepłe, słoneczne dni był celem spacerów. Taras, wyniesiony nieco ponad poziom placu Wilhelmowskiego (obecnie plac Wolności), wydawał się być sceną, na której rozgrywa się sztuka rozpisana na wielu aktorów. Było jednak zupełnie inaczej. Taras Arkadii, jak poznaniacy zwykli nazywać dawny budynek teatru, był widownią, scenę natomiast stanowił największy plac miasta. To tu można było ujrzeć znajomych, bohaterów plotek i miejskich anegdot. Rozmowy na tarasie kawiarni były komentarzami, uszczypliwymi uwagami lub zachwytami nad strojami przechadzających się pod osłoną parasolek kobiet.

Kawiarnia w Arkadii uważana była za prestiżową, ale na palcu Wilhelmowskim znajdowały się też inne miejsca, gdzie bywano nie tylko w świąteczne dni. Kawiarnie, restauracje, sklepy i domy handlowe przyciągały niemal wszystkich mieszkańców miasta. Tych, których nie było stać na korzystanie z kawiarnianej oferty lub zakupy, przyciągała wielkomiejska atmosfera panująca w pobliżu Arkadii. Podobnie było w okresie międzywojennym, kiedy w miejscu kawiarni Hohenzollern powstała niezwykle popularna Cafe Esplanade pod koniec lat 30. nazwana Arkadią. Jest to jednak jedynie fragment niezwykłej historii budynku stojącego na placu Wolności. (...)

Maciej Szymaniak

Więcej o historii Arkadii w czerwcowym numerze miesięcznika IKS.