foto

Spektakl Teatru Strefa Ciszy "Salto Mortale"

16.04 – 17.04.2011

Czarny cyrk na sześć fortepianów i dwunastu aktorów.

Spektakle 16 i 17 kwietnia, godz. 21.00.

SALTO MORTALE - czarny cyrk na sześć fortepianów i dwunastu aktorów to poruszające widowisko, zainspirowane niezwykłą historią z końca II Wojny Światowej, kiedy to w niemieckim wówczas Szczecinie wojska sowieckie plądrując miasto zrabowały setki fortepianów, by wywieźć je do Związku Radzieckiego. Zgromadzone instrumenty ciągnęły się kilometrami wzdłuż torów kolejowych w oczekiwaniu na transport. Z niewiadomych przyczyn nigdy ich jednak stamtąd nie wywieziono. Porzucone i zapomniane niszczały przez lata, aż wreszcie rozpadły się zupełnie zabierając ze sobą fragment pamięci miasta oraz dawny porządek i kulturę. Za każdym z nich stała indywidualna ludzka tragedia, a wszystkie razem - zdewastowane i porzucone stały się symbolem kultury sprofanowanej przez potworności wojny. Zagrabione i porzucone fortepiany stały się symbolem kultury sprofanowanej przez potworności wojny.

SALTO MORTALE pokazuje tę historię w metaforyczny sposób, tworząc obraz przedziwnego żałobnego konduktu fortepianów prowadzonych przez cyrkowych artystów. Ta osobliwa, trochę wykolejona trupa cyrkowa przemienia żałobną ceremonię w szał zniszczenia. Instrumenty stają się z początku obiektami groteskowej rozrywki, by w konsekwencji ich forma i idea została doprowadzona do ostatecznego rozpadu.

SALTO MORTALE to opowieść o niepamięci, o kondycji współczesnej cywilizacji wyrosłej na powojennej traumie i o historii, która jest dosłownie i w przenośni częścią naszego codziennego krajobrazu - często niechcianą, bolesną i zapominaną.

Spektakl powstał w 2008 roku, w wyniku międzynarodowej współpracy Teatru Strefa Ciszy z Poznania i Clipa Theater z Tel Awiwu. Premiera pierwszej wersji odbyła się w Polsce, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MALTA a następnie w Tel Avivie w ramach Roku Polskiego w Izraelu.

Scenariusz: Teatr Strefa Ciszy

Reżyseria: Adam Ziajski, Idit Herman

Choreografia: Bartłomiej Raźnikiewicz

Scenografia: Adam Wojda, Piotr Kamiński

Muzyka: SOSEN

Kostiumy: MIXER

Światło: Piotr Kamiński

Obsługa techniczna: Alicja Piotrowska, Hubert Wińczyk

Występują: Ewa Sobiak, Anna Rozmianiec, Paulina Grochowska, Dominika Olszowy, Adam Wojda, Przemysław Prasnowski, Grzegorz Ciemnoczołowski, Artur Klimaszewski, Michał Paszkowski, Kacper Lipiński, Adrian Rzetelski, Marcin Wolny.

Bilety do nabycia w C.K. ZAMEK i Klubokawiarni MESKALINA

przedsprzedaż do 10 kwietnia - 15 PLN

sprzedaż od 11 kwietnia - 20 PLN

Teatr Strefa Ciszy powstał w 1993 roku w Poznaniu. Założycielem i liderem zespołu jest Adam Ziajski. Teatr specjalizuje się w spektaklach plenerowych, akcjach ulicznych i happeningach, które odwołują się silnie do kultury miejskiej i odważnie wkraczają w przestrzenie publiczne. Od początku istotną rolę w działaniach Strefy miała interaktywna relacja widza i aktora oraz żywioł karnawałowej, ludycznej zabawy. Eksperymenty z różnymi przestrzeniami gry, estetycznymi i teatralnymi konwencjami zaowocowały m.in. widowiskiem zrealizowanym na fasadzie poznańskiego ratusza (Kuranty); kameralnym spektaklem w prywatnym mieszkaniu (Kwatera); spektaklem granym na pływalni (DNA); fantastyczną, plastyczną wizją świata jako zbiurokratyzowanej maszyny przedstawioną w poznańskiej Starej Rzeźni (36,6) czy ogromnym happeningiem otwierającym Most św. Rocha w Poznaniu (Odsłanianie Mostu).

Zobacz strefaciszy.com.pl/