plakat

Promocja antologii "Powiedzieć to inaczej"

29.03.2011
19:00

Spotkanie z Jerzym Borowczykiem i Michałem Larkiem, a także Dariuszem Sośnickim, Andrzejem Sosnowskim, Bohdanem Zadurą -wstęp wolny

PROMOCJA ANTOLOGII "POWIEDZIEĆ TO INACZEJ"
Spotkanie z Jerzym Borowczykiem i Michałem Larkiem, a także Dariuszem Sośnickim, Andrzejem Sosnowskim, Bohdanem Zadurą
Prowadzenie: Piotr Śliwiński
29.03.11 godz. 19.00 Hol Balkonowy / wstęp wolny
"Projekt Jerzego Borowczyka i Michała Larka proponuje zmianę. Zmianę gwałtowną, dzięki temu jednak wyrazistą. To bez wątpienia propozycja przewietrzenia biblioteki, w której dawno nie otwierano okien. Radykalizm nie wiąże się w tym przypadku jednak z zapędami likwidatorskimi. Fakt, iż pewnych poetów czytelnik w niej nie znajdzie, nie idzie w parze z pozbawianiem ich znaczenia i wagi. Sprawa wydaje się o wiele prostsza: otóż nie wnoszą oni niczego istotnego do narracji na temat poezji nowoczesnej. Oczywiście, jeśli zgodzimy się z Borowczykiem i Larkiem na ich sposób definiowania samej nowoczesności".
Jerzy Borowczyk (1968), jako historyk literatury (na polonistyce UAM) zajmuje się roman-tyzmem. Ogłosił doktorat Rekonstrukcja procesu filomatów i filaretów 1823-1824 (Poznań 2003), pisał do tomów zbiorowych poświęconych Mickiewiczowi, Słowackiemu, Norwidowi i Krasińskiemu. Pisuje również o literaturze dwudziestego wieku i najnowszej - w pracach zbiorowych poświęconych Krynickiemu, Sommerowi i Sosnowskiemu. Publikuje w "Czasie Kultury", którego jest redaktorem, a ponadto drukował swoje teksty w "Pamiętniku Literac-kim", "Ruchu Literackim", "Kresach", "Polonistyce", "Frondzie", "Arcanach".
Michał Larek (ur. w 1978 r.), adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Nowoczesnej IFP UAM, redaktor "Czasu Kultury", wykładowca w WSNHiD; krytyk literacki, czasem teatral-ny. Zajmuje się literaturą XX i XXI wieku, antropologią mediów i kulturą popularną. Wydał tom wywiadów z pisarzami Rozmowa była możliwa (razem z J. Borowczykiem), współreda-gował Kres logocentryzmu i jego kulturowe konsekwencje. Publikował m.in. w "Kresach", "Tekstualiach", "Teatrze".

Andrzej Sosnowski - ur. w 1959 r. w Warszawie. Poeta i tłumacz. Redaktor "Literatury na Świecie". Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat m.in. Nagrody im. Kościelskich i nagrody miesięcznika "Odra". Wydał dziewięć tomów wierszy, dwa prozy; tłumaczył m.in. takich autorów, jak Ezra Pound, John Ashbery, Elizabeth Bishop, John Cage, Ronald Firbank, Harry Mathews. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2008 roku jego książka pt. Po tęczy otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius.
Dariusz Sośnicki - ur. w 1969 r. w Kaliszu. Polski poeta. W latach 1989-1994 studiował filozofię na UAM w Poznaniu. Redaktor czasopism literackich "Już jest jutro" (1990-1994) i "Nowy Nurt" (1994-1996). Debiutował w 1994 dobrze przyjętym tomem Marlewo (nagroda "Czasu Kultury" za najlepszy debiut poetycki). W 2001 r. przebywał na stypendium w Iowa. W 2002 otrzymał nagrodę Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych. Za tom Symetria (2002) był nominowany do Paszportu Polityki.
Bohdan Zadura - ur. w 1945 r. w Puławach. Polski poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki. Skończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę im. Stanisława Piętaka (1994). Jako poeta debiutował w 1962 na łamach dwutygodnika "Kamena". Debiutował w 1962 na łamach miesięcznika "Kamena". Wieloletni redaktor kwartalnika "Akcent", od 2004 redaktor naczelny "Twórczości". Uprawia też prozę i krytykę literacką oraz zajmuje się tłumaczeniami z języka angielskiego, rosyjskiego, ukraińskiego i węgierskiego. Został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Puławy (2010).
Organizatorzy: Wielkopolska Biblioteka Poezji oraz Biblioteka Poezji Współczesnej i CK ZAMEK.

Zobacz www.zamek.poznan.pl/index.php?s=199&k=2