Konrad Sutarski (ur. w Poznaniu w 1934 r.), z zawodu dr inżynier mechanik (ukończył Wydział Mechanizacji Rolnictwa Politechniki Poznańskiej w 1958 r., a na Węgrzech uzyskał doktorat rolniczych nauk technicznych w 1969 r.) jest członkiem-współzałożycielem poznańskiej Grupy Literackiej "Wierzbak" (1956), inicjatora pierwszych w historii literatury polskiej Ogólnokrajowych Festiwali Poetyckich (odnoszących się w nazwie do Młodej Poezji, ale ściągających do Poznania - w latach 1957-62 - jesienią, całą Polskę poetycką). Debiutował w prasie (poznańskiej) jako poeta w 1956 r., jego - nagrodzony na Festiwalu - debiut książkowy odbył się w 1960 r. ("Skraj ruchu", wyd. Poznańskie).

            Sutarski w 1964 r. wyjechał z Poznania, a od roku następnego zamieszkał na stałe na Węgrzech. (Żona jego jest Węgierką). Obecnie jest Sutarski autorem ponad dwudziestu książek literackich, w tym czterech wyborów poezji własnej oraz czterech antologii poezji węgierskiej. Jest przy tym członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Związku Pisarzy Węgierskich. Wiersze jego znajdują się w antologiach poezji polskiej, jak w "Współczesna poezja polska" (red. K. Karasek, PIW, 2002). A oto plon jego lat ostatnich: dwujęzyczny (polsko-węgierski) wybór wierszy własnych "Na podwójnej ziemi - Kett ő s földön" - 2005 (w przekładach najlepszych poetów węgierskich, jak Sándor Weöres, Sándor Csoóri, András Fodor); dwujęzyczny wybór węgierskiej poezji "Jak blisko - Mily közel" - 2007; socjografia historyczna o polskim Spiszu i polskiej Orawie "Megörzésre átvéve" (z polskojęzyczną wkładką "Przejęte w opiekę") - 2009; dwujęzyczny wybór esejów i wierszy "Obawy i nadzieja - Aggodalom és remény" - 2010;  dwujęzyczna eseistyka historyczna  "Az én Katynom - Mój Katyń" - 2010 (ojciec poety zginął w Charkowie w 1940 r.).

            Konrad Sutarski jest jednocześnie od lat jednym z czołowych działaczy polonijnych: pierwszym, trzykrotnym przewodniczącym Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech (1995-1999 i 2001-2007); inicjatorem utworzenia (w 1996 r.) i nieformalnym kierownikiem Forum Twórców Polonijnych na Węgrzech, inicjatorem założenia (w 1998 r.) i obecnym dyrektorem Muzeum i Archiwum Węgierskiej Polonii, pełniącym równocześnie obowiązki redaktora naczelnego miesięcznika "Węgierska Polonia".

            Z innych rodzajów aktywności Konrada Sutarskiego warto wymienić jego działalność, jako redaktora i reżysera filmów telewizyjnych, m. in. średniometrażowych filmów (wykonanych dla węgierskiej państwowej telewizji satelitarnej "Duna"); "Andrzej Wajda"; "Czesław Miłosz"; Krzysztof Penderecki"; "Na nieludzkiej ziemi" (o Katyniu).