Jedne z najbardziej znienawidzonych w Poznaniu budynków ustawione przy reprezentacyjnym Świętym Marcinie wciąż dominują nad otoczeniem.

Od lat pojawiają się głosy, by w imię poprawy wizerunku miasta usunąć je lub zmniejszyć siłę ich oddziaływania. Niewielu już pamięta, że zespół biurowców z handlowymi pawilonami był wyznacznikiem wielkomiejskości i dumą miasta. Podobne założenia powstały nie tylko w Warszawie, ale w Sztokholmie i Rotterdamie, i mają się dobrze...

wstęp wolny

ROZBIÓR ARCHITEKTURY - powszechność architektury bywa jej przekleństwem - wiele budynków, tych mniej eksponowanych, mijamy bezrefleksyjnie. Z przyzwyczajenia, z opatrzenia architektura staje się przejrzystym tłem miejskiego życia. W masie otaczającej nas zabudowy są jednak dzieła, którym warto poświęcić chwilę uwagi. Wiele z mijanych przez nas budynków jest częścią wielowiekowej tradycji architektonicznej, odzwierciedlającej prądy umysłowe swego czasu - tworzy zatem historię.
Poznań może poszczycić się znakomitymi, choć często niedocenianymi dziełami architektury ostatniego stulecia. Omówienie kontekstu powstania najbardziej wyrazistych z nich, prześledzenie odniesień stylistycznych, zbadanie wpływów, z których się narodziły i tych, które same współtworzyły pomoże umieścić je we właściwym miejscu historii miasta, dziejów jego architektury i dziejów kultury.

JAROSŁAW TRYBUŚ - historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca. W 2008 roku wraz z Grzegorzem Piątkiem zdobył Złote Lwy na Weneckim Biennale Architektury jako kurator wystawy Hotel Polonia (polski pawilon na Biennale). W Galerii Miejskiej Arsenał prowadził autorskie wykłady: Architektura Poznania ostatnich stu lat (2004-2005), Starchitekci. Gwiazdy architektury (2006-2009), Architektoniczności (8 stron architektury) (2009-2010). Współpracuje z Instytutem Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Jest laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie (2009).

Zobacz arsenal.art.pl/event/z-cyklu-rozbior-architektury-3/