Blisko 130 uczniów klas 5 i 6 w ten czwartek tj. 17 marca 2011 r. zostanie studentami ekonomii. Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu rusza inauguracyjny semestr zajęć w ramach Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego.

Inicjatywie patronuje Narodowy Bank Polski oraz Minister Edukacji Narodowej. Zajęcia rozpoczną się o godz. 18.00 uroczystym ślubowaniem i odśpiewaniem, zgodnie z ceremonią inauguracyjną uczelni wyższej, akademickiej pieśni hymnicznej "Gaudeamus igitur". Po części oficjalnej dzieci wysłuchają wykładu "Rekiny biznesu" na którym dowiedzą się m.in. o d czego zależy sukces w biznesie? Czy przedsiębiorczości można się nauczyć, czy też przedsiębiorcą trzeba się urodzić? Jakie cechy ułatwiają odniesienie sukcesu biznesowego? Czy każdy może zostać biznesmenem?

Po wykładzie młodzi studenci zrealizują własny projekt. Zadaniem kilkuosobowych grup warsztatowych będzie wymyślenie pomysłu na biznes, wypisanie szans i zagrożeń dla rozwoju biznesowego przedsięwzięcia oraz wypisanie czynników sukcesu.

Tego samego dnia studenci otrzymają pierwszy wpis do indeksu.

Równolegle do zajęć z dziećmi odbędą się spotkania z rodzicami. Pierwsze zajęcia "Mikroekonomia kieszonkowa" dotyczyć będą przygotowania dzieci do rozsądnego dysponowania pieniędzmi, kształtowania właściwej postawy dzieci wobec pieniędzy i edukacyjnego charakteru kieszonkowego.

Program zajęć dla rodziców

Program zajęć dla rodziców

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy rozpoczął swoją działalność w 2008 roku jako inicjatywa Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wsparcie Narodowego Banku Polskiego umożliwiło rozszerzenie działalności na inne miasta Polski.

Uczestnictwo w zajęciach EUD jest nieodpłatne. Semestr zajęć obejmuje sześć spotkań trwających po 2 godziny lekcyjne. Spotkania mają charakter interaktywny i realizowane są w formule edutainment. Wykłady, prowadzone przez nauczycieli akademickich, służą zaznajomieniu słuchaczy z podstawami funkcjonowania gospodarki i zjawiskami ekonomicznymi, z jakimi dzieci spotykają się na co dzień. Podczas warsztatów, odgrywając rozmaite role: kierowników zespołów, negocjatorów, inwestorów giełdowych czy specjalistów ds. marketingu, młodzi studenci uczą się pracować w grupie, samodzielnie myśleć i planować oraz kształcą się w umiejętności przekładania wiedzy na praktykę. Semestr zajęć kończy się testem wiedzy i wręczeniem wartościowej nagrody najlepszemu studentowi danego ośrodka.

Oprócz zajęć stacjonarnych, studenci EUD mogą uczestniczyć w innych formach aktywności, realizowanych za pośrednictwem strony internetowej programu (www.uniwersytet-dzieciecy.pl). Mali eksperci EUD prowadzą blogi ekonomiczne, tworzą komiksy promujące przedsiębiorczość. Najlepsi z nich są nagradzani. W ramach Uniwersytetu organizowane są również zajęcia dla rodziców, które mają pomóc w wychowaniu ekonomicznym dzieci i kształtowaniu u najmłodszych postaw przedsiębiorczych.

Zobacz www.uniwersytet-dzieciecy.pl