Wykład doktora Marka Bartelika (Nowy Jork) "Laokoon i jego synowie. Od Wergiliusza do Evy Hesse"

04.01.2011
18:00

POZNAŃSKIE WYKŁADY O SZTUCE WSPÓŁCZESNEJ

Doktor Marek Bartelik wygłosi wykład na temat transpozycji słynnego mitu, od jego literackiego pierwowzoru autorstwa Wergiliusza do jego plastycznych przeobrażeń: od słynnej rzeźby hellenistycznej odnalezionej w 1506 roku w Rzymie, przez obraz El Greca, po rzeźbę Evy Hesse i prace innych artystów, jak również w rzeźby pomnikowe rozrzuconych po rożnych częściach świata, od Pałacu w Wersalu do Parku Ibirapuera w Sao Paulo. Postawi też pytanie: czy są pomnikowe Laokoony w Polsce? Jeżeli tak, to gdzie?

Marek Bartelik wyjechał z Polski do Francji latem 1981 roku. Od dwudziestu pięciu lat mieszka na stałe w Nowym Jorku, gdzie wykłada historię sztuki w The Cooper Union for the Advancement of Science and Art. Gościnne prowadził również wykłady na Yale i MIT. Jest autorem licznych esejów poświęconych wystawom sztuki w Polsce i za granicą. Regularnie współpracuje z "Artforum". Jest przewodniczącym amerykańskiej sekcji AICA (Association Internationale des Critiques d'Art).


Wykład połączony będzie z promocją książki Łagodny deszcz
(Fundacja Twarda Sztuka) Jest to pierwsza książka Marka Bartelika napisana i wydana po polsku. Jest to intymna wyprawa autora w świat sztuki, przez Paryż i Nowy Jork do Brazylii, rzeczywistej i mitycznej, gdzie wszystko już było.

Spotkanie w ramach Poznańskich Wykładów o Sztuce Współczesnej. W ramach tego cyklu wybitne badaczki i badacze, w większości nie goszczący do tej pory w Poznaniu, zaprezentują analizy najciekawszych według nich zjawisk współczesnej kultury wizualnej. Wykłady te mają być okazją do poznania inspirujących teorii i ich zastosowania w konkretnych interpretacjach. Tematyka wykładów będzie różnorodna, jednak zawsze w centrum znajdą się kluczowe kategorie stosowane przy interpretacji sztuki i - szerzej - kultury. Jednym z zamierzeń tego cyklu jest dostarczenie nowych narzędzi dla aktywnych, krytycznych odbiorców najnowszej kultury i poddanie refleksji tych, których używamy.


Organizatorzy: Instytut Historii Sztuki UAM, Stowarzyszenie Czasu Kultury, PTPN

Wykład w języku polskim. Wstęp wolny

Zobacz www.osztuce.eu