VII Jarmark Bożonarodzeniowy w Szreniawie
Tradycja jarmarków organizowanych z różnych okazji w miastach, miasteczkach i na wsiach sięga wiele wieków wstecz, najczęściej do średniowiecza. Niewątpliwie ważną data w kalendarzu jarmarków były święta doroczne, a więc i Boże Narodzenie.
Ludność przybywała na jarmarki przede wszystkim w celu wymiany handlowej - sprzedaży swych wyrobów i produktów oraz nabycia niezbędnych towarów. Jarmarki były również jednak miejscem, w którym toczyło się życie społeczne i towarzyskie. Spotykano się wówczas z krewnymi i znajomymi, rozmawiano, wymieniano plotki. Zwyczaj ten w nieco zmienionej formie przetrwał po dziś dzień. Popularyzując dawne, a jednocześnie kontynuując własne tradycje, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie organizuje kolejną edycję grudniowej imprezy. VII Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się w niedzielę 19 grudnia 2010 roku w godzinach 11.00-16.00 na terenie muzealnego folwarku. Impreza ma charakter rekreacyjno-handlowy, jednak głównym jej celem jest przybliżenie dawnych i współczesnych zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Jarmark wprowadzi naszych Gości w magiczny nastrój zbliżających się świąt. Dlatego też dla tych, którzy zechcą tego dnia przybyć do Szreniawy, przygotowaliśmy moc świątecznych atrakcji:
- koncert kolęd w wykonaniu Chóru Dziecięcego "Iskierki"
- przedstawienie dla dzieci o tematyce bożonarodzeniowej w wykonaniu grupy "Dobry Teatr"
- koncert zespołu muzyki dawnej "Contra belluM"
- muzealne stanowiska interaktywne, na których będzie można samodzielnie wykonać i ozdobić kartkę świąteczną, papierową szopkę bożonarodzeniową, pomalować bombkę choinkową, wylać świecę z wosku pszczelego, udekorować piernika
- interaktywne stanowisko wypieku pierników prowadzone przez Muzeum Żywego Piernika w Toruniu
- pokaz prac twórców ludowych połączony z możliwością zakupu ich wyrobów
- sprzedaż tradycyjnych ludowych zabawek na choinkę i ozdób świątecznych
- żywa szopka bożonarodzeniowa z rzeźbami naturalnej wielkości i zwierzętami
- liczne stanowiska handlowe i gastronomiczne.
Zobacz www.muzeum-szreniawa.pl