Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu
Spotkania otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
PDAK to spotkania dla osób zainteresowanych komiksem i tych, którzy chcą go poznać z innej, ciekawszej strony. PDAK to spotkania w formie wykładu lub prezentacji (45 min), podczas których ścierają się odmienne poglądy, widziane z różnych perspektyw naukowych. PDAK to spotkania, na których równie ważne jak wykład są dyskusja i Twoje zdanie. PDAK pozwoli zrozumieć, że komiks to coś więcej niż proste historyjki obrazkowe i - być może - odkryć fascynujący świat gier między słowami a obrazami. Spotkania odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40, w sali 82 o godzinie 18.00.
Organizatorami Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Tranzyt w ramach projektu Centrala - Sztuka Komiksu Europy Środkowej. Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
Program PDAK
17 listopada 2010, godz. 18.00 - Bernadetta Matuszak-Loose Na straży antyfaszystowskiego muru. O istnieniu komiksu w NRD
15 grudnia 2010 Justyna Czaja Komiks, film, literatura - o kilku wspólnych technikach narracyjnych
19 stycznia 2011 Thomas Anessi Kreowanie bohaterów PRL-owskich w komiksowych kadrach
16 lutego 2011 Łukasz Wiśniewski O przenikaniu się kultur i rozliczaniu z przeszłością w komiksie. Na przykładzie twórczości Marjane Satrapi mgr Jakub Woynarowski - asystent na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, rysownik, designer, muzyk, niezależny kurator; tworzy animacje, video, obiekty i instalacje; autor eksperymentalnych komiksów. dr Bernadetta Matuszak-Loose - germanistka i historyk sztuki (studia w Poznaniu, Heidelbergu i Berlinie); pracuje w Instytucie Filologii Germańskiej na UAM w Poznaniu. dr Justyna Czaja - adiunkt w Zakładzie Filmu i Telewizji UAM; interesuje się filmem, kulturą popularną i komiksem; autorka książki "Historia Polski w komiksowych kadrach". mgr Thomas Anessi - doktorant Columbia University (Dept. of Slavic Languages and Literatures); pracuje w Instytucie Filologii Angielskiej na UAM w Poznaniu. mgr Łukasz Wiśniewski - doktorant w Instytucie Językoznawstwa UAM; jego zainteresowania to zagadnienia językoznawcze (język perski), kultura i historia starożytnej Persji i współczesnego Iranu.
Zobacz lib.amu.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1072&Itemid=221