Wystawa "Madrazo. Ród malarzy"
otwarcie wystawy 12.12. g. 12
wystawie towarzyszyć będą wykłady poświęcone tematom sztuki portretowej, kultury hiszpańskiej, związków między rodziną Madrazo z Polską oraz z postacią kolekcjonera Atanazego Raczyńskiego.
Pochodzący z Hiszpanii ród Madrazo jest znaną na całym świecie rodziną malarzy, związaną z Polską dzięki małżeństwu José de Madrazo Agudo i Isabel Kuntze Valentini (córką polskiego malarza Tadeusza Kuntze).
Kolekcja rodziny Madrazo (własność Comunidad de Madrid) gromadzi dzieła artystów kilku pokoleń tej rodziny - oficjalnych artystów dworu hiszpańskiego, od końca XVIII do poł. wieku XX.
José i jego potomkowie wpisali się w historię sztuki przede wszystkim jako twórcy portretów arystokracji, ale również obrazów o tematyce romantycznej i obyczajowej.
Na wystawie zostanie zaprezentowany wybór najciekawszych 58 dzieł, panorama dziewiętnastowiecznych prądów malarskich, od neoklasycyzmu okresu Fernanda VII, którego ważnym przedstawicielem jest José de Madrazo, do malarstwa romantycznego Federica de Madrazo - najlepszego ówczesnego portrecisty.
Wystawa ukaże także związki najwybitniejszego malarza z rodziny Madrazo, Federico de Madrazo, syna José i Isabel, słynnego portrecisty, nadwornego malarza królowej hiszpańskiej i dyrektora Muzeum Prado w Madrycie - z Atanazym Raczyńskim, wybitnym badaczem sztuki i kolekcjonerem. Podczas pobytu Raczyńskiego w Madrycie Federico de Madrazo wykonał w 1850 r. jego portret, znajdujący się dziś w zbiorach Fundacji im. Raczyńskich, który także zostanie zaprezentowany na wystawie.
Ekspozycji (czynnej 12.12.-30.01.2011) towarzyszy katalog ze wstępem Carlosa Gonzáleza Lópeza (kuratora wystawy) oraz esejami Piotra M. Michałowskiego (kuratora Galerii Sztuki Obcej Muzeum Narodowego w Poznaniu) i Anety Błaszczyk-Biały (Muzeum Narodowe w Warszawie).
Zobacz www.mnp.art.pl