foto

Akustyczny jazz nawiązujący do nurtu postcoltrane'owskiego w wykonaniu zespołu jednego z najbardziej cenionych polskich jazzmanów, w doborowym, międzynarodowym składzie.

Kolejny projekt czołowego polskiego trębacza jazzowego utrzymany jest w stylistyce nawiązującej zarówno do nurtu postcoltrane'owskiego z elementami free, jak również muzyki etnicznej i współczesnej. Na program zespołu w większości składają się kompozycje Piotra Wojtasika. Nowy członek kwartetu - saksofonista Adam Pierończyk, reprezentuje wyraźnie współczesny styl gry i zaliczany jest do najbardziej charakterystycznych saksofonistów w Polsce. Czeski kontrabasista Tomasz Baros ściślej związany jest z jazzem w jego klasycznej postaci, co w połączeniu z muzyczną swobodą i melodycznym sposobem gry perkusisty Johna Betscha nadaje grupie wyraziste i osobliwe brzmienie.

PIOTR WOJTASIK - trębacz, kompozytor - artysta o niekwestionowanej pozycji na polskiej i europejskiej scenie jazzowej, pozostający od lat wierny własnej stylistyce, która łączy najlepsze tradycje jazzowej trąbki z bardzo osobistą, bogatą ekspresją.
Pozycję swoją P. Wojtasik buduje od wielu lat, uczestnicząc w zróżnicowanych przedsięwzięciach muzycznych, często u boku jazzmanów o światowej renomie. Nagrywa i koncertuje z tak znakomitymi muzykami jak: Dave Liebman, Reggie Workman, Kenny Garrett, Billy Hart, Buster Williams, Gary Bartz, Vincent Herring, George Cables czy Louis Hayes, a od nagranej wspólnie w 1996r. płyty "Quest" datuje się jego przyjaźń i współpraca ze znanym amerykańskim saksofonistą - Billy"m Harperem.
Karierę artystyczną Piotr Wojtasik rozpoczynał jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach (1983-1987). W drugiej połowie lat osiemdziesiątych współpracował z grupą Young Power, która bez wątpienia zrewolucjonizowała polską scenę jazzową oraz równolegle z zespołem New Presentation, odnosząc wraz z nim sukces w 1988r. występem na festiwalu Jazz Jamboree.
W roku 1990 nagrał pierwszą autorską płytę z udziałem J. "Ptaszyna" Wróblewskiego, W. Niedzieli, A. Cudzicha i E. Kulma. Została ona bardzo dobrze przyjęta przez odbiorców i krytykę. Podobnie stało się z kolejną produkcją, z trąbką solo na tle sekcji jazzowej i orkiestry smyczkowej "Lonely Town", uznaną za "Album Roku 1994" w ankiecie magazynu Jazz Forum.
Kontynuacją tego pasma sukcesów okazały się następne krążki: 'Quest' nagrany z udziałem Billy Harpera, Bustera Williamsa, Billy Riley'a i Leszka Możdżera, 'Escape' z Tomaszem Szukalskim jako gościem specjalnym oraz 'Hope', który otrzymał w 2003r. podwójną nagrodę 'Fryderyka': dla najlepszej płyty i dla najlepszego jazzmana.
W 2005 r. Wojtasik nagrywa w Nowym Jorku w otoczeniu legendarnych amerykańskich jazzmanów świetny album 'We Want to Give Thanks', a wydana w 2007r. płyta, 'Circle' przynosi mu dwa kolejne "Fryderyki".
Wśród znakomitości światowego jazzu, z którymi współpracował Piotr Wojtasik znalazły się również takie nazwiska, jak David Friesen, Ed Schuller, Steve McCraven, Mark Soskin, Paul Imm, Ronnie Burrage, Clarence Seay, John Betsch, Judy Budy, Newman Taylor Baker, czy D. Friedman...

Co jest istotą jazzu według Wojtasika? - Zdarzają się występy, gdy muzycy osiągają na scenie taki poziom porozumienia, że muzyka gra się praktycznie sama. To ogromne emocje, radość z nieskrępowanego tworzenia i z tego, że słuchacze biorą w tym akcie udział.

Bilety - 50 zł.

Bilety dostępne w:

Zobacz www.bluenote.poznan.pl