Koncert "Śpiewnik Prababki Ańdzi, czyli pienia patriotycznych Wielkopolan"

04.12.2010
19:00

Koncert w ramach Dni Wielkopolski.

Pieśni te w przeważającej części nie powstały w Wielkopolsce, są jednak ściśle z Wielkopolską związane: znano je, lubiano i śpiewano w Poznańskiem u końca XIX i w początku XX wieku, w przededniu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości. A i potem.

JACEK KOWALSKI & zespół MONOGRAMISTA JK w składzie:
Jacek Kowalski - koncepcja programu, śpiew, gitara
Anita Bittner - opracowanie muzyczne, fagot
Marzena Łopińska - flet
Justyna Gertner-Piechel - wiolonczela
Wojciech Winiarski - gitara
Robert Rekiel - instrumenty perkusyjne.
(Fot. J. Kurzawski, P. Fiszer)
Wiem o tym przeważnie nie na podstawie bibliotecznych szperanin, ale z autopsji - śpiewał je lub mówił o nich mój Dziadek, przepisywała moja Prababcia, znalazły się też w starych - drukowanych i rękopiśmiennych - śpiewnikach, które stoją w naszej domowej biblioteczce i pozostają w zbiorach naszych sąsiadów i znajomych. Oczywiście pieśni takich jest znacznie więcej - setki. Wybrałem tylko niektóre - te szczególnie znane, ważne lub popularne, o których często słyszałem, ale też kilka takich, które po prostu specjalnie mnie zaciekawiły.
(Jacek Kowalski)
Pieśni, które znajdą się w Śpiewniku Prababki Ańdźki to przede wszystkim te poznańskie: m. in. Pieśń więźniów Moabitu, Poznańczyk pod Lwowem, Pieśń rycerska: Przy świetle, które nieprzyjaciel rzucił; - te popularne: Rota, Warszawianka, Tam na błoniu, Piechota i wiele, wiele innych; piękne, acz mniej znane lub nieznane: m. in. Czarna sukienka, Wojownik i jaskółki, Przekleństwo, A gdy na wojenkę.
Jacek Kowalski, pieśniarz, Sarmata, poeta, tłumacz literatury starofrancuskiej, autor licznych książek i płyt CD, współautor programów TV. Jako historyk sztuki zajmuje się sztuką średniowiecza - pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje piosenki, przekłady tudzież ulubione stare, polskie pieśni śpiewa z zespołami Monogramista JK i Klub Świętego Ludwika.

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w Wielkopolskim Towarzystwie Kulturalnym (ul. Św. Marcin 80-82 Zamek III ptr. pok. 306 tel./faks 61 852 91 02) oraz CIM

Zobacz www.wtk.poznan.pl