Powiększ tekst

Spotkanie z Andrzejem Papuzińskim

29.11.2010
19:30
CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
Wstęp wolny
Opis

Andrzej Papuziński - autor jednych z najlepszych i najbardziej oryginalnych filmów w historii polskiego kina!

ANDRZEJ PAPUZIŃSKI W KLUBIE KRÓTKIEGO KINA

To wyjątkowa okazja, ponieważ Andrzej Papuziński od lat mieszka w Paryżu, przez co możliwość wzięcia udziału w spotkaniu autorskim w Polsce z tym twórcą należy do wielkich rzadkości!

Podczas spotkania obejrzymy najsłynniejsze filmy, obsypane nagrodami na festiwalach w kraju i zagranicą:
"Stradivari 66" (1966) - nagrodzony Brązowym Lajkonikiem na MFFK w Krakowie i Srebrnym Gołebiem na festiwalu w Lipsku;
"Spojrzenie na plakat" (1968) - niezwykły portret Waldemara Świerzego nagrodzony Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Sztuce w Wenecji w 1972 roku;
"Bykowi chwała" (1971) - słynny film o Franciszku Starowiejskim i jeden z najbardziej oryginalnych filmów Papuzińskiego, nagrodzony na festiwalach w Krakowie, Zakopanem, Bilbao, Paryżu, Melbourne, Cork, Kielcach i Nyon;
"Kronika fabryki fajansu" (1974) - zachwycający wizualną urodą  film ze zdjęciami Zbigniewa Rybczyńskiego, nagrodzony na festiwalach w Kielcach i Krakowie.

Andrzej Papuziński (1932), scenarzysta i reżyser, autor filmów o sztuce, wypracował oryginalny sposób opowiadania w filmie o artyście i jego dziełach, odchodząc od modelu skonwencjonalizowanego kina edukacyjnego w stronę autorskich esejów filmowych o sztuce. Te barokowe w formie filmy są niezwykłą próbą stworzenia ekranowej syntezy życia i dokonań portretowanego artysty, lub zjawiska artystycznego. Najbardziej znane z jego utworów to "Stradivari 66" (1966), "Spojrzenie na plakat" (1968), "Bykowi chwała" (1971), "Kronika fabryki fajansu" (1974), "Brzuch" (1979) czy "Siedem misteriów według Stasysa" (1994). Obok Wojciecha Wiszniewskiego i Bogdana Dziworskiego Papuziński należy do grona najbardziej cenionych twórców dokumentów kreacyjnych, realizowanych w łódzkiej WFO.

Spotkanie odbędzie się w Sali Audiowizualnej.

Zobacz www.zamek.poznan.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR