Spotkanie z prof. Romanem Wieruszewskim z Poznańskiego Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz Katarzyną Remin z Kampanii Przeciw Homofobii.

Katarzyna Remin, koordynatorka projektu, uzupełni historyczną część wystawy, opowiadając o sytuacji osób nieheteroseksualnych po II wojnie światowej. Prof. Roman Wieruszewski, autorytet w dziedzinie praw człowieka i jeden z sygnatariuszy Zasad Yogyakarty, przedstawi historię powstania Zasad Yogyakarty, ich najważniejsze zapisy oraz implikacje dla praw osób nieheteroseksualnych.

20.11.2010, godz. 12.00

Pokaz dwóch filmów towarzyszących wystawie Berlin - Yogyakarta :

16:30

"Inny od innych", Niemcy 1919, 50 min., reż. Richard Oswald

Film niemy, edukacyjny, pierwszy w historii kina film o tematyce homoseksualnej, zakazany przez cenzurę w 1920 i zachowany jedynie we fragmentach. Konsultantem scenariusza był Magnus Hirschfeld, którego zobaczyć można w roli lekarza, Karl Giese wcielił się w głównego bohatera, wirtuoza skrzypiec Paula Körnera w wieku młodzieńczym. W roli głównej Conrad Veidt z "Gabinetu doktora Caligari". Historia miłości muzyka do swego ucznia i wszechobecnego wówczas szantażu osób homoseksualnych.

godz. 17.30

"Paragraf 175" USA 2000, 80 min. reż. Rob Epstein i Jeffrey Friedman

film dokumentalny, nagrodzony m.in. na Berlinale i Sundance Film Festival - przejmujące relacje homoseksualnych ofiar nazistowskiego terroru, w większości byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Narratorem filmu jest Rupert Everett.

Zobacz www.arsenal.art.pl