Wystawa pokonkursowa MOJA WIELKOPOLSKA 2010
Wernisaż odbędzie się 29.10.2010 o godz. 17:00
Wernisaż będzie połączony z wręczeniem nagród laureatom i prezentacją wszystkich zdjęć nadesłanych w trybie pozakonkursowym. Wystawa będzie czynna do 24 listopada br.
W poszukiwaniu "małych ojczyzn"
Wystawa, będąca pokłosiem corocznie organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu konkursu fotograficznego pt. Moja Wielkopolska, wpisuje się w długą tradycję ekspozycji mających na celu uwydatnienie i udokumentowanie specyfiki danego regionu kraju. (...)
Pierwsza nagroda przypadła ex aequo Bartoszowi Nowickiemu i Pawłowi Szottowi. Równorzędność nagród wynika nie tylko z wybijającego się poziomu prac obu autorów, ale również z całkowicie odmiennych i nieporównywalnych do siebie poetyk ich zestawów. Nowicki przedstawił silnie przetworzone zdjęcia dotykające problemu żyjących wśród nas afrykańskich imigrantów. Ten wysublimowany plastycznie zestaw w sposób inteligentny pokazuje problem wykluczenia społecznego i jest głosem za odrzuceniem wszelkich uprzedzeń rasowych. Natomiast zdjęcia Pawła Szotta odwołują się do klasycznych wzorców fotoreportażu, spośród trzech nagrodzonych jego zestawów interesująco przedstawia się m.in.: wielozdjęciowa opowieść o ostatnim seansie w kultowym kinie Malta. Autorowi udało się wyjść poza okazjonalną rejestrację wydarzenia i ukazać niemal mistyczną atmosferę tego seansu. Zdjęcia te wprawdzie relacjonują stricte lokalną historię, stanowi ona jednak ważną cezurę dla wielu poznaniaków. Zapewne dla przyszłych pokoleń takie zdjęcia będą nie mniej istotnymi dokumentami epoki, niż te ze świata wielkiej polityki. Natomiast zdobywca drugiej nagrody Lech Szymanowski - co trzeba podkreślić jest on już niemal "etatowym" laureatem konkursu - został nagrodzony za m.in.: zestaw pt. "Seniorzy 2010", w którym to zawarł socjologiczną w swym wydźwięku opowieść o aktywnym "drugim" życiu współczesnym emerytów, przecząc szablonowemu ujęciu problemu, forowanemu przez prasę brukową, opierającemu się na ekspozycji ubóstwa starszych ludzi. Mam nadzieję, że te zdecydowanie wybijające się i nagrodzone realizacje będą zachętą do podjęcia większego wysiłku dla przyszłorocznych uczestników konkursu, do próby zrozumienia i udokumentowania nierzadko skomplikowanej rzeczywistości dnia codziennego.
Maciej Szymanowicz
Zobacz www.wbp.poznan.pl