XVII Dni Bretanii
Dni Bretanii są cyklem imprez organizowanych przez Dom Bretanii w listopadzie. Są to kameralne spotkania, koncerty, wieczory tańca i poezji, które nawiązują do tradycji tzw. veillées, czyli bretońskich wieczornic rodzinnych.
17.XI. g. 18.30
Dom Bretanii
Otwarcie wystawy malarstwa Reginy Lipeckiej pt. "Reminiscencje z Bretanii".
Regina Lipecka (1968) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1998 roku odbyła półroczny staż podyplomowy w Instytucie Techniki i Sztuki Bretanii Zachodniej w Breście, od tego czasu Bretania jest dla niej ważnym i inspirującym miejscem. Artystka pokazywała swoje prace na wystawach indywidualnych (1999 Galeria Sztuki Concarneau, Bretania; 2001 Galeria "Forma & Coleur" Warszawa; 2002 Galeria OBOK Tychy; 2003 Instytut Francuski, Kraków; 2007 Galeria "Pod Dachem" Tychy; 2008 Galeria "Pryzmat" Kraków) i zbiorowych. Wystawa w Domu Bretanii potrwa do końca roku, w wieczór jej otwarcia artystka opowie o swoich spotkaniach z Bretanią.
18.XI. g. 18.30
Dom Bretanii
Spotkanie z Paolem Keinegiem (1944), najwybitniejszym poetą bretońskim piszącym w języku francuskim. Polski wydawca Keinega, Kazimierz Brakoniecki z Centrum Francusko-Polskiego w Olsztynie, tak mówi o jego "Wierszach bretońskich": Ukazują one Bretanię jako mitotwórczą krainę celtycką i atlantycką oraz jako zniewoloną przez Francję ojczyznę o oryginalnej kulturze i tożsamości. Poeta nie chce ulec pokusom poezji regionalnej, ale nie potrafi uwolnić się od miłości do ziemi rodzinnej. Jego wiersze są autentycznym świadectwem olśniewającej wyobraźni poetyckiej, której źródłem jest "dusza celtycka". Keineg od wielu lat wykłada literaturę francuską na amerykańskich uniwersytetach, co roku spędza lato w swoim rodzinnym domu w Bretanii.
19.XI. g. 13.00
Collegium Novum. Sala 601 A.
Wykład w języku angielskim Paola Keinega o sytuacji pisarza Europejczyka w USA. Wykład zorganizowany przez Zakład Języków Celtyckich i Literatur na UAM jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.
22.XI. godz. 20.00
Blue Note
Koncert Ozan Trio (Armel an Héjer - śpiew, Bernard Bizien - gitara, Malo Carvou - flet). Trio, w którego muzyce słychać wpływy swingu, muzyki cygańskiej i pieśni bretońskich. Ostatnia płyta Ozan Trio otrzymała nagrodę za najlepszą płytę w języku bretońskim, przyznawaną przez telewizję France 3 Ouest, a w jej nagraniu wziął udział znakomity francuski jazzman Henri Texier. Wstęp 20 i 30 zł (w dniu koncertu).
Zobacz www.dombretanii.org.pl