Powiększ tekst
tablica

III Dni Romana Wilhelmiego

03.11 – 05.11.2010
Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8 i Kino Muza, ul. Święty Marcin 30, Poznań
Wstęp wolny
Opis

W Poznaniu już po raz trzeci odbędą się Dni Romana Wilhelmiego. To wydarzenie poświęcone wybitnemu aktorowi, który pochodzi właśnie ze stolicy Wielkopolski. W poznańskim teatrze Scena na Piętrze miała miejsce jego ostatnia premiera teatralna. W 2008 roku na budynku Sceny zawisła tablica pamiątkowa poświęcona Romanowi Wilhelmiemu.

Program III Dni Romana Wilhelmiego

3  listopada br.

17.00 Uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową i otwarcie wystawy "Dopóki w naszej pamięci". Spotkanie w Scenie na Piętrze.
Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8
19:00 Emisja filmu "Aria dla atlety",  z udziałem Gościa Specjalnego, reżysera Filipa Bajona.
Kino Muza, ul. Święty Marcin 30

4  listopada br.

17:00 Emisja filmu "Zaklęte rewiry", reż. Janusz Majewski
Kino Muza, ul. Święty Marcin 30
19:00 Występ Teatru Korez z Katowic, "Kolega Mela Gibsona". Monodram Tomasza Jachimka w wykonaniu Mirosława Neinerta

"Kolega Mela Gibsona" to spektakl napisany na pohybel artystom - aktorom. Feliks Rzepka, ukazany w niecodziennej dla artysty sytuacji (przesłuchanie na komisariacie) jest przykładem "wybitnego" aktora, który ze szczytów sławy i popularności stacza się na samo dno scenicznego niebytu. W składanych zeznaniach odsłania kulisy apogeum swojej sławy, blaski i cienie artystycznego żywota, niedowierzanie wobec przełomu w jego karierze i chaotyczne posunięcia, do jakich ów zawodowy zakręt go pchnął.

Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8

5  listopada br.

19:00 Występ Teatru ARKA z Wrocławia "Kamienie na szaniec - zakazane piosenki"

Perypetie młodych ludzi,  dla których etap wchodzenia w dorosłość przypadł na czas II wojny światowej.  Alek, Rudy i Zośka - postaci historyczne, których losy opisał Aleksander Kamiński, nie pozostają bierni wobec działań okupanta. Swoim postępowaniem dają świadectwo patriotyzmu, którym kierowali się od najmłodszych lat. W kontraście dla wartości moralnych i przynależności do tradycji, w sztuce pojawią się ponadto fragmenty powieści "Łaskawe" Jonathana Littella, poruszające problem eksterminacji Żydów i mordowania osób niepełnosprawnych. Wszystko to przy akompaniamencie zakazanych, wojennych piosenek.

Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8

Honorowy patronat: Prezydent Miasta Poznania, Starosta Poznański, Prezydent Unii Wielkopolan
Organizacja i realizacja: LOŻA Przyjaciół Sceny, Estrada Poznańska, Kino MUZA, Poczta Polska, ATREM SA, Fundacja sceny na piętrze TESPIS, Drukarnia Serikon

Zobacz www.romanwilhelmi.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR