Kobiecy plakat
Na projekt składa się dziewięć plakatów wykonanych w technice szablonu, nawiązujących do problemu dyskryminacji kobiet. Wybór techniki wykonania jest nieprzypadkowy, bo nawiązuje do sztuki ulicy, do głosu oddolnego. Szablon umożliwia proste i szybkie rozpropagowanie haseł. Bez dużych nakładów finansowych ich autor może trafić do wielu odbiorców.
Począwszy od plakatu z tytułowym hasłem "Kobiecy plakat", który zwraca uwagę na problem udziału kobiet w sztuce (w tym także plakatu), poprzez plakaty zwracające uwagę na socjalizację płci, wychowanie seksualne, skończywszy na tych namawiających do walki o własne prawa, wszystkie mają na celu uświadomienie widzom problemów dotykających kobiety w polskim społeczeństwie.
Przecież wystarczy rozejrzeć się dookoła siebie: przyjrzeć się uważniej reklamom, które wymuszają na kobietach nieskazitelny wygląd i stają się źródłem tzw. terroru piękna lub z drugiej strony przedstawiają je w roli osób, dla których jedyną pasją jest pranie, sprzątanie, gotowanie i opieka nad dziećmi.
Dlaczego w jednym z poczytnych dzienników pojawia się artykuł pt.: "Kobiety do skalpela. Na medycynę dostaje się więcej kobiet niż mężczyzn. - Za parę lat zabraknie nam chirurgów - alarmują lekarze i szefowie szpitali (mężczyźni)."? Dlaczego zamiast rozbudować strukturę żłobków, przedszkoli, które mogłyby zafunkcjonować przy zakładach pracy, jedynym posunięciem na jakie stać nasze państwo jest wydłużenie urlopu macierzyńskiego? Skąd opinia urzędników, że nikt nie zajmie się lepiej dzieckiem niż matka? A co z urlopami tacierzyńskimi? Co z prawem ojca do dziecka?
Jak wyglądają nasze sklepy z zabawkami i ubraniami dla dzieci? Dlaczego róż jest zarezerwowany dla dziewczynek, a błękit dla chłopców? Co z lalką Barbie?
Dlaczego patriarchat nie budzi sprzeciwu, chociaż oznacza podporządkowanie kobiet? Dlaczego uważany jest za naturalny i za odwieczny porządek?
"Zosia je śniadanie i rzuca okiem na gazetę, którą czyta mama. Na pierwszej stronie widzi... wielkie zdjęcie: (Najpotężniejsi na świecie: Przywódcy Grupy G8 + 5 pozują do rodzinnego zdjęcia podczas spotkania w Niemczech w 2007 roku. (...)). Czy to tych czternastu podobnych do siebie panów w garniturach decyduje o losach świata? Jak to możliwe? Dlaczego wśród nich jest tylko jedna kobieta? Zosia chciałaby w przyszłości zostać przewodniczącą Unii Europejskiej... ale jeśli wszędzie rządzą sami mężczyźni, to jej szanse są bardzo małe." *
Małgorzata Maciaszek - studentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Grafiki, Kierunek: projektowanie graficzne. Urodzona w 1984 roku w Kaliszu. Z miłości do anatomii i fascynacji cielesnością głównym motywem jej twórczości jest człowiek. Coraz częściej w kontekście płci i seksualności. Coraz bardziej nierzeczywiście. Od niedawna również pisarka.
Wystawy:
- Wystawa końcoworoczna ASP w Poznaniu (2008)
- "Global warming" - wystawa plakatów w Galerii Aula ASP w Poznaniu (2008)
- "Ukryte" edycja I - BWA w Zielonej Górze (2008)
- "Ukryte" edycja II - BWA Studio we Wrocławiu (2009)
- "Ukryte" edycja III - przestrzeń miejska Poznania (2009)
- Wystawa końcoworoczna ASP w Poznaniu (2009)
- Wystawa końcoworoczna ASP w Poznaniu (2010)
* - fragment książki "Mała książka o feminizmie" S. Buregren w przekładzie I. Jędrzejewskiej, przedmowa i adaptacja tekstu M. Środa
Zobacz www.babilad.pl