Piwnica pod Baranami
Legendarny krakowski kabaret artystyczny, który od 54 lat kontynuuje najlepsze tradycje europejskiego kabaretu.
Najdziwniejszy i najwspanialszy kabaret świata - twierdzą jego bywalcy i przyjaciele (a przyjacielem jest każdy, kto trafi doń choć raz).
I chyba mają rację. Działa nieprzerwanie od 1956 roku. Od tego czasu ,,może osiemdziesiąt, a może sto premier", oczywiście wiele razy powtarzanych, ale nigdy w ściśle premierowym kształcie, często za granicą. I jedyny, niepowtarzalny nastrój.,,Najśmielsza fikcja nie jest nigdy tak śmieszna jak prawda. Toteż piwnicznych tekstów nie dostarczali nigdy zawodowi humoryści. Same pchały się w ręce: rozmowy z dygnitarzami, przemówienia, artykuły prasowe, fragmenty dzieł naukowych". Ale jak podane! Tylko cenzura rzadko bywała zadowolona....
Duszą całości był Piotr Skrzynecki, którego znała cała Polska. Rok 1997 był dla nas rokiem żałoby. Odszedł Piotr Skrzynecki. Kilka miesięcy później Janina Garycka, autorka wielu piwnicznych programów, legenda artystycznego środowiska Krakowa.
Jednocześnie był to rok przełomu. Od wielu lat "Piwnica" nie przeżywała tylu interesujących premier w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Zwiększyła się liczba recitali piwnicznych artystów, powstały interesujące spektakle tematyczne i monograficzne.
W planach na najbliższą przyszłość znajdują się kolejne, duże spektakle, rejestracje telewizyjne i koncerty zagraniczne, a także nowe programy Kabaretu.
Piwnica trwa nadal... właśnie w roku 2011 obchodzić będzie swoje 55- lecie.
Piszą dla niej muzykę: Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Zarycki, Stanisław Radwan, Adrian Konarski i inni.
Występują nadal 3 pokolenia ,,Piwniczan". Są artyści związanych od zarania: Tadeusz Kwinta, Mieczysław Święcicki, (książę nastroju),
Czy Miki Błoński, średniego pokolenia: Ola Maurer, Tamara Kalinowska, Piotr ,,Kuba" Kubowicz, Ewa Wnukowa, Leszek Wojtowicz i ci najmłodsi:
Dorota Ślęzak, Agata Ślazyk, Beata Czernecka, Maciek Półtorak.
Zobacz www.apollo.poznan.pl