logo

Pierwszy Samorządowy Kongres Zdrowia odbędzie się w dniach 20-21 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Samorządowcy podsumują dwadzieścia lat służby zdrowia w wolnej Polsce oraz omówią bariery i problemy na jakie napotykają w lokalnej polityce zdrowotnej.

Pierwszy Samorządowy Kongres Zdrowia odbędzie się w dniach 20-21 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Samorządowcy podsumują dwadzieścia lat służby zdrowia w wolnej Polsce oraz omówią bariery i problemy na jakie napotykają w lokalnej polityce zdrowotnej. Wspólnie z kadrą menedżerską polskich szpitali uczestnicy Kongresu wypracują memorandum do rządu, zawierające oczekiwania wobec zmian w systemie organizacji i finansowania szpitali. Kongres będzie też miejscem debaty byłych ministrów zdrowia III Rzeczpospolitej o polityce i opiece zdrowotnej realizowanej przez kolejne rządy. Udział w debacie potwierdziło kilkoro szefów resortu zdrowia, piastujących te stanowiska w ostatnim dwudziestoleciu - m.in. Leszek Sikroski, Marek Balicki i Bolesław Piecha.

Czy Kongres doprowadzi do przełomu na jaki od lat czeka cała Polska? Organizatorzy zapewniają, że wydarzenie to będzie z pewnością pierwszym tak szerokim forum dyskusji, w którym udział wezmą zarówno samorządowcy, dyrektorzy szpitali, posłowie i senatorowie, przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, koncernów farmaceutycznych i specjaliści z zakresu zarządzania służbą zdrowia.  Intencją organizatorów jest rozpatrzenie i uwzględnienie wniosków z Kongresu w planach przebudowy polskiej systemu opieki medycznej.

W ramach Kongresu zostaną również zaprezentowane sprawdzone rozwiązania w zarządzaniu służbą zdrowia. Zasługują one na szczególną uwagę ze względu na pozytywne efekty, które zostały osiągnięte w konkretnych placówkach zdrowia, dzięki wprowadzeniu efektywnego mechanizmu zarządzania.

Główne cele Kongresu to:

  • odniesienie roli samorządów terytorialnych do aktualnej i przyszłej polityki zdrowotnej;
  • inwentaryzacja barier efektywności systemu ochrony zdrowia na poziomie samorządu terytorialnego, tak aby gminy, powiaty i województwa nie były ubogim podmiotem "czworokąta": pacjent, świadczeniodawca, płatnik, samorząd;
  • zaprezentowanie wartych upowszechnienia regionalnych i lokalnych dobrych praktyk w realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia;
  • opracowanie MEMORANDUM zawierającego oczekiwania władz samorządowych wobec zmian w systemie organizacji i finansowania ochrony zdrowia.

Zdaniem organizatorów, Kongres ma być przede wszystkim platformą do dyskusji oraz wymiany poglądów i doświadczeń na rynku opieki medycznej. Potrzeba tego typu wydarzenia poruszana była niejednokrotnie przez różne środowiska zarówno polityczne, gospodarcze jak i medyczne. Problemy i tematy z którymi przyjdzie się zmierzyć uczestnikom stanowiły jeden z głównych wątków kampanii wyborczej poprzedzającej wybory prezydencki. Teoretycznie można zatem liczyć, że środowiska, które tak gorąco debatowały nad problemem ochrony zdrowia w trakcie kampanii prezydenckiej będą kontynuować pracę w tym zakresie także po wyborach.

Organizatorzy szacują, że bogaty program tego wydarzenia, zakładający m.in. debatę byłych ministrów zdrowia ostatnich dwóch dekad, przyciągnie około 300 - 400 uczestników, którzy w ciągu dwóch wrześniowych dni będą dyskutować nad zmianami w funkcjonowaniu i finansowaniu ochrony zdrowia w Polsce. Jednocześnie kongres będzie też okazją do zaprezentowania dobrych praktyk realizowanych w różnych częściach kraju i na różnych szczeblach samorządu terytorialnego.

Więcej informacji na www.kongres-zdrowia.pl.

Zobacz www.kongres-zdrowia.pl