4. Spotkanie Ministrów Kultury Europy i Azji ASEM - imprezy towarzyszące

08.09 – 11.09.2010

Już w środę, 8 września rozpoczyna się w Poznaniu "4. Spotkanie Ministrów Kultury Europy i Azji" w ramach państw ASEM. Z tej okazji przygotowano program artystyczny zarówno dla uczestników spotkania, jak i dla wszystkich, którzy mają ochotę kulturalnie zapomnieć o końcu lata.

8 września 2010 (środa)

- "Salon Polityki"
godz. 18:00 EMPIK ul. Ratajczaka 44 Poznań

"Współczesna kultura: czego możemy się nauczyć od Azji, czego Azja może nauczyć się od nas."
Dyskusja o wzajemnej percepcji i odmiennych doświadczeniach, które mogą wzbogacić obustronne kontakty.
Prowadzenie: Piotr Sarzyński
Rozmówcy: Tomasz Wendland, Justyna Szczudlik-Tatar,

- Improwizacja, Michael Schumacher
godz. 21:00, Szachownica Starego Browaru

Michael Schumacher przez wiele lat był tancerzem zespołu Ballet Frankfurt Williama Forsythe'a. Dziś, jako jeden z ważniejszych w Europie artystów-improwizatorów, pracuje w ramach sławnej amsterdamskiej grupy choreografów i performerów MagPie Music Dance Company, jednocześnie prowadząc na całym świecie warsztaty z analizy ruchu i technik improwizacyjnych.

9 września 2010 (czwartek)

- "Salon Polityki"
godz. 18:00, EMPIK ul. Ratajczaka 44 Poznań

"Akira-Superman-TinTin. Czy istnieje jedna światowa kultura masowa?" Dyskusja o kulturze popularnej i jej przepływach miedzy Europą, Azją i resztą świata, o tym kto i co kształtuje dziś masowe gusty kulturalne, i czy są to gusty jednorodne.
Prowadzenie: Piotr Sarzyński
Rozmówcy: Edwin Bendyk, Jacek Skolimowski, Paweł Musiałowski, Małgorzata Gajderowicz

- Nie tylko Chopin...

godz. 18:30, Aula Uniwersytecka

Bartłomiej Nizioł - skrzypce
Jacek Kortus - fortepian
Marek Pijarowski - dyrygent
Poznańska Orkiestra Symfoniczna

Program:
Karol Kurpiński, Uwertura do opery "Zabobon, czyli Krakowiacy i Górale"
Henryk Wieniawski, Wariacje na temat własny op. 15
Fryderyk Chopin, Koncert fortepianowy in E-minor op. 11, No. 1

- "Carmen Funebre", Teatr Biuro Podróży
godz. 21:30, Stary Rynek

Inspiracją do tego przestawienia były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Podczas przygotowań członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W przedstawieniu "Carmen funebre" Teatr Biuro Podróży używa spektakularnych środków przyciągających uwagę zarówno doświadczonego widza jak i przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują lęk i współczucie.

10 września 2010 (piątek)

- "Castle bestiary" Asocjacja 2006
godz. 22:30, CK Zamek

Spektakularny projekt z okazji stulecia Zamku Cesarskiego w Poznaniu, którego akcja toczy się wokół historii zamku. Twórcy wykorzystują animacje video, scenograficzne i rzeźbiarskie formy, grają z ich cieniami, umieszczając je w przestrzeni architektonicznej tego miejsca. Mitologiczne motywy "bestiarium Zamek" pochodzą od płaskorzeźb w ścianie zamku. Przedstawieniu towarzyszyć będzie muzyka.

11 września 2010 (sobota)

- Otwarcie wystawy "Beyond Mediations"
godz. 12:00, Muzeum Narodowe w Poznaniu

Druga edycja Mediations Biennale odbędzie się w Poznaniu od 11.09. do 30.10.2010 roku. Mediations Biennale 2010 składać się będzie z dwóch wystaw głównych: Beyond Mediations, oraz Erased Walls. Pierwszą z wystaw będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Poznaniu i Centrum Kultury "Zamek". Część realizacji odbędzie się w przestrzeni publicznej. Erased Walls zajmie alternatywną przestrzeń specjalnie przygotowana dla tej prezentacji. Wydarzenia artystyczne programu towarzyszącego Biennale pojawią się również w kilku galeriach i miejscach publicznych na terenie miasta Poznania.

Zobacz www.malta-festival.pl