Spotkanie z cyklu: Ekrany Arsenału
Bez ograniczeń i normatywnych ram - dwudniowy, autorski pokaz animacji, wideo i filmu.
Prowadzenie: Agnieszka Grodzińska, Jarosław Danilenko
Prowadzący spotkanie opowiedzą o niekonwencjonalnej twórczości artystów związanych z kulturą młodzieżową, zaprezentują tę twórczość i ulokują ją w kontekście współczesnej sztuki. Drugiego dnia pokazane zostaną wideo i filmy, które interpretowane bywają przy użyciu takich kategorii jak norma i szaleństwo. Grodzińska i Danilenko zainicjują dyskusję o roli ludzkiego ciała jako źródła ekspresji sztuki i roli sztuki w uzewnętrznianiu stanów nie zawsze nieakceptowanych społecznie.
cz. I
Kwas, komiks i gry wideo
Prezentacja animacji bazujących na estetyce współczesnej kultury młodzieżowej. Psychodeliczne wizje rodem z pierwszych gier komputerowych, narkotycznych stanów i punkowych zinów znalazły swoje odzwierciedlenie w pracach niezwykle intrygujących artystów: Run Wrake'a oraz kolektywu Paper Rad.
Run Wrake - magister Royal College of Art , jest producentem wielu własnych filmów animowanych, reklam i teledysków (Howie B, The Charlatans). Jego spoty pojawiały sie w MTV, a ilustracje w magazynie NME.
Paper Rad- (Pittsburgh, Pennsylvania/Providence, Rhode Island) jest kolektywem tworzącym ziny komiksowe, video art, net art, dźwięki MIDI, obrazy, instalacje, a wielu członków ekipy gra w różnych kapelach. Trzech najważniejszych artystów to Jacob Ciocci, Jessica Ciocci i Ben Jones. Mimo że Paper Rad wciąż tworzą swoje ziny, muzykę i inne internetowe projekty, na co dzień są reprezentowani przez galerię Foxy Production z Nowego Jorku. Ich wystawy można było oglądać w kilku ważniejszych galeriach takich jak Pace Wildenstein, The New Museum of Contemporary Art i Deitch Projects.
8.09.2010, godz. 18.00
cz. II
Kilka narracji o zwyczajnym szaleństwie
W ramach tego spotkania przedstawimy kilka artystycznych realizacji filmowych ukazujących szerokie spektrum rozmaitych zachowań ludzkich. Zobaczymy sytuacje uwalniania się ciała od norm i konwenansów, aranżowanie niecodziennych zachowań, przechodzenie w stan krótkiej utraty kontroli. Zachowania, których nie lubimy uzewnętrzniać, często stają się najkrótszą drogą do odnalezienia się we współczesnej rzeczywistości.
Pokazane zostaną m.in.: Psycho-Motorische Gerauschaktion- Otto Muhel'a, Fiorucci Made Me Hardcore -Mark Leckey oraz filmy Guy'a Ben Ner- Moby Dick, Stealing Beauty.
9.09.2010, godz. 18.00
Agnieszka Grodzińska - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom z Edukacji Artystycznej oraz Malarstwa, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009 r.) oraz stypendystka Zarządu Miasta Opola (2002 r.). Aktywnie działa w stowarzyszeniu Starter, zajmując się promocją wydarzeń kulturalnych. Wraz z Natalia Całus tworzy grupę artystyczną Rżnięty Kryształ. Prowadzi zajęcia fakultatywne z "Cielesności" na Historii Sztuki na Uniwersytecie Medycznym.
Jarosław Danilenko - od 2004 roku student filmu animowanego na wydziale Komunikacji Multimedialnej w ASP w Poznaniu. W 2007 roku zdobył stypendium zagraniczne w Fachhochschule Schwaebisch Hall w Niemczech, gdzie zajmował się animacją i dźwiękiem. Współtwórca muzyczno-wizualnego projektu Monster Magnes. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
8-9.09.2010, godz. 18.00
Zobacz www.arsenal.art.pl