foto

Polish Guitar Academy w Wielkopolsce

10.08 – 28.08.2010

Festiwal Polish Guitar Academy jest międzynarodowym przedsięwzięciem artystycznym i edukacyjnym. W Europie Środkowej stanowi jedyne tej rangi wydarzenie, które tworzy niezwykły klimat twórczy i miejsce do spotkania precyzyjnie zaplanowanych wydarzeń muzycznych z najzdolniejszymi wirtuozami i autorytetami świata gitary.  W sumie odbędzie się 40 koncertów, na większość z nich wstęp wolny.

Program festiwalu na www.akademiagitary.pl

Tegoroczna edycja może się poszczycić obecnością takich gwiazd, jak David Russell - jeden z najważniejszych gitarzystów klasycznych w historii, laureat nagrody GRAMMY, Dang Thai Son - genialny pianista, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 1980 r. czy Ewa Pobłocka - światowej sławy polska pianistka.

Festiwal zainaugurują dwa koncerty: Hiszpańska Noc Gitarowa 13.08 w katedrze gnieźnieńskiej i 14.08 w poznańskiej Auli UAM. Zostaną podczas nich wykonane cztery koncerty J. Rodrigo w międzynarodowej obsadzie (G. Bianco, Duo Melis, Ł. Kuropaczewski). Towarzyszyć im będzie znakomita Orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Podczas Festiwalu będą miały miejsce takie wydarzenia, jak: promocja nowej płyty "Aqua e Vinho" Łukasza Kuropaczewskiego i polskiego 'dream teamu' muzyków klasycznych, a także koncert Tribute to Django Joscho Stephana, czyli muzyka niczym w filmie Woody'ego Allena "Słodki drań". Oprócz mistrzowskich recitali i koncertów kameralnych w ramach PGA odbędą się również warsztaty dla stu gitarzystów z 5 kontynentów (Europy, obu Ameryk, Azji, Afryki), maratony gitarowe, happeningi, koncerty plenerowe oraz koncerty dla dzieci z udziałem aktorów.

Festiwal odbywa się w pałacach, kościołach i innych miejscach odkrywanych na terenie całej Wielkopolski (Poznań, Jarocin, Gniezno, Pniewy, Konin, Kępno, Turek, Dobrzyca, Pleszew, Puszczykowo, Szamotuły czy Komorniki). Polish Guitar Academy prezentuje innowacyjny model festiwalu funkcjonującego na zasadzie centrum i miejsc satelitarnych, co powoduje, że oferta najwyższej próby dociera do bardzo dużej liczby odbiorców. Łącznie odbędzie się 40 imprez.

Podczas poprzednich edycji festiwal zyskał wysoką renomę oraz artystyczny, medialny i frekwencyjny sukces. Na trwałe wpisał się do międzynarodowego kalendarza istotnych wydarzeń związanych z muzyką klasyczną.

Bilety na koncerty w Auli UAM i na Dziedzińcu Masztelarni do nabycia w CIM, Pod Pretekstem, na www.ebilet.pl i przed koncertami.

Zobacz także Lato w mieście