Spotkanie "Tadeusz Perkitny. Poznański naukowiec i podróżnik"

12.08.2010
18:00

W programie:

mgr Agnieszka Baszko -"Tadeusza Perkitnego i Leona Mroczkiewicza podróż dookoła świata"

dr  inż. Wojciech Kokociński - "Tadeusz Perkitny - naukowiec, dydaktyk, guru technologów drewna"

W tym czasie prezentowana jest w gmachu gł. Biblioteki wystawa  "Tadeusz Perkitny (1902-1986). Poznański naukowiec i podróżnik".

Wystawa ma na celu przypomnienie niezwykłej postaci Tadeusza Perkitnego, nestora polskiej nauki o drewnie, wybitnego naukowca i zapalonego podróżnika. W gablotach prezentowane są materiały związane z jego pracą zawodową i naukową, a ekrany przedstawiają kolejne etapy jego wielkiej podróży dookoła świata odbytej wspólnie z Leonem Mroczkiewiczem w latach 1926-1930. Polecamy prezentowane na wystawie odbitki wykonane z oryginalnych kliszy a przedstawiające podróż Perkitnego w latach 20. XX wieku , odbitki będą też rozdawane podczas spotkania 12 sierpnia.

Tadeusz Perkitny urodził się w Poznaniu. Ukończył studia na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego z tytułem inżyniera leśnictwa. W 1934 r. obronił pracę doktorską z zakresu nauk leśnych, a następnie zorganizował w Bydgoszczy pierwsze w Polsce laboratorium kontrolno - badawcze związane z przerobem drewna. Po wojnie, którą spędził w obozach jenieckich, z powodzeniem kontynuował karierę zawodową i naukową. Związał ją przede wszystkim z Wydziałem Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego (później Wyższej Szkoły Rolniczej), gdzie zorganizował Katedrę Mechanicznej Technologii Drewna. W 1948 r. habilitował się, w 1951 r. uzyskał nominację na profesora nadzwyczajnego, a w 1962 r. - zwyczajnego. Otrzymał dwa tytuły doktora honoris causa - SGGW w Warszawie i Akademii Rolniczej w Poznaniu. Zmarł w Poznaniu w 1986 r.

Tuż po ukończeniu studiów, we wrześniu 1926 r, wyruszył wraz ze swym serdecznym przyjacielem - Leonem Mroczkiewiczem, w trzy i pół letnią podróż dookoła świata. Szlak ich wędrówki wiódł przez Europę północną i zachodnią, Amerykę Południową, Azję południowo-wschodnią i Afrykę Centralną. Pracowali m. in. jako drwale, wędrowni fotografowie, jako pomocnicy przy wytyczaniu nowej trasy kolejowej, wreszcie kierownicy ekspedycji mierniczej w dziewiczej puszczy Indochin. Pokonali ponad 80 tys. kilometrów. Efektem tej podróży była wydana w 1938 r. książka "Z setką złotych naokoło świata", a następne dwutomowe wspomnienia "Okrążmy świat raz jeszcze".

Zobacz www.bracz.edu.pl