Grunwald 1410 w artystycznej rekonstrukcji historycznej
Kolejna "setna" rocznica obchodzona jest w wolnym państwie polskim i być może nie wywoła takich emocji, jak przed wiekiem.
Wielkie starcie rycerstwa na polach Grunwaldu nie wydaje się obecnie skutkować w naszym codziennym życiu. Z pewnością jednak warto je przypomnieć jako wspaniałe osiągnięcie polskiego oręża oraz myśli strategicznej króla Władysława Jagiełły i jego doradców.
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe przygotowało z tej okazji wystawę, której trzon stanowią figurki historyczne, dioramy i akwarele wypożyczone od kolekcjonerów prywatnych.
Wobec stosunkowo małej liczby zachowanych w zbiorach muzealnych oryginalnych obiektów z epoki wielkiej wojny 1409-1411, figurki historyczne są doskonałą formą przekazu wiedzy na temat wojskowości okresu średniowiecza i pozwalają widzom przenieść się w odległe epoki. Przekazują informacje o używanej ówcześnie broni i uzbrojeniu ochronnym oraz wszelkiego rodzaju znakach (jak chorągwie, tarcze z herbami, kropierze w stosownych barwach i in.).
Dioramy ukazujące epizody z walk stanowią barwną trójwymiarową formę przypominającą wielkie malarstwo batalistyczne.
Prezentowane są akwarele odtwarzające chorągwie niesione podczas bitwy pod Grunwaldem przez wojska obu stron. Autor tych prac - artysta plastyk Andrzej Klein - znakomity znawca militariów średniowiecznych, ilustrował wiele prac mediewistów i historyków wojskowości, a dzięki specyficznej kresce twórczość ta jest łatwo rozpoznawalna.
Zobacz www.mnp.art.pl