"Filmowy Poznań 1918 -1939. Impresje"
Wystawę pod tym tytułem "Filmowy Poznań 1918 -1939. Impresje" można było oglądać w Muzeum Walk Niepodległościowych na Starym Rynku w Poznaniu. Część jej eksponatów trafiła do kina Muza, dzięki czemu nasz hol stał się połączeniem starego z nowym...
Obok kasy, w której sprzedaje się bilety za pomocą komputera i drukarki fiskalnej, stanęła drewniana budka z kolekcji p.Zbigniewa Zapłaty. W holu pojawił się projektor sprzed lat, starszy nawet od tych używanych w Muzie... Na ścianach zawisną fotografie i karykatury aktorów, którzy ze sceny teatralnej przeszli na ekran kinowy: Stanisława Wysocka, Irena Jedyńska, Robert Boelke, Bolesław Szczurkiewicz, Franciszek Ryll.
Są także pocztówki z oryginalnymi podpisami wielkich aktorów: Jana Kiepury, Rudolfa Valentino, czy egzemplarze przedwojennego czasopisma "Kinematograf Polski".
Ekspozycję wieńczą dwie fotografie przedstawiające zniszczone poznańskie kina - "Słońce" i "Metropolis".
Wystawa jest wyjątkową okazją, aby zobaczyć wnętrze kina Muza sprzed lat! Na jednej z plansz znajdziemy fotografie holu i widowni kina oraz anons o otwarciu Muzy (wówczas: Świtu) po remoncie. Mamy nadzieję, że we wrześniu tego roku będziemy mogli powtórzyć tę reklamę i przywitać naszych widzów w odnowionej sali kinowej z wygodnymi fotelami!
Według kuratora ekspozycji Jana Szymańskiego, wystawa ma głównie poprzez filmowe impresje pokazać międzywojenny Poznań i przypomnieć widzom ducha tamtej epoki.
- Adresatem jest młody widz, gdyż on jest z naszego punktu najważniejszy. Wchodząc w przestrzeń tej wystawy, widzi aspekt kultury materialnej, z którą bezpośrednio nie obcuje, nagle jednak nabiera świadomości, że jego antenaci nie pochodzą z próżni, że też coś stworzyli, a on jest łącznikiem tej kultury. A istota kina pozostaje taka sama - magia" - powiedział Szymański.
Eksponaty prezentowane na wystawie wypożyczone zostały z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Biblioteki Raczyńskich, Archiwum Poznania. Patronat nad wystawą ma TVP Poznań oraz Studio Filmów Animowanych.