Powiększ tekst

Spotkanie z cyklu: Przetwory audiowizualne

06.07.2010
18:00
Arsenał Galeria Miejska, Stary Rynek, Poznań
Wstęp wolny
Opis

Śmietnik świata, ściek cywilizacji. Fenomeny cyberkultury. Wykład dr Magdaleny Kamińskiej, Sieć wam w płeć! Zjawisko transwestytyzmu sieciowego.

Nazwisko wybitnego brytyjskiego matematyka Alana Turinga kojarzone jest przede wszystkim ze spekulacjami na temat sztucznej inteligencji. Turing twierdził, że do roku 2000 uda się stworzyć maszynę doskonale symulującą inteligencję człowieka. W celu weryfikacji osiągnięć na drodze do tego celu zaproponował test Imitation Game, polegający na wejściu człowieka w dialog z niewidocznym partnerem via maszyna. Człowiek miałby następnie odgadnąć, czy rozmawiał z człowiekiem, czy też z programem. Sztucznej inteligencji w Turingowskim sensie do dziś nie udało się stworzyć. Jednak w trakcie rozwoju cybernetyki powstały liczne programy, które zbliżyły się do tak określonego ideału człowieczeństwa, wiarygodnie popełniając błędy ortograficzne, merytoryczne i literowe, grając w gry (i wygrywając), a nawet flirtując w trybie komunikacji zapośredniczonej komputerowo. Istoty ludzkie nie dały się mimo to pozostawić w tyle robotom: udają w sieci o wiele skuteczniej.
Koncepcja sztucznej inteligencji powstała wskutek wczesnego rozpoznania pewnej właściwości komunikacji komputerowo zapośredniczonej, którą cyberpsycholog Sherry Turkle określiła jako efekt matowego interfejsu. To dzięki niemu komunikacja via Internet zyskuje swoją główną przewagę nad komunikacją twarzą w twarz: tożsamość nadawcy w jej ramach przestaje być oczywista. Konsekwencje tego faktu w postaci kradzieży tożsamości i innych cyberprzestępstw są dziś przedmiotem licznych a niepokojących doniesień. W latach 90. - czasie rozkwitu gender theory - zaobserwowano szczególną formę fałszowania tożsamości występującą w ramach CMC, której odkrycie zafrapowało badaczy mediów. Był to "transwestytyzm sieciowy": nagminna praktyka podszywania się użytkowników w sieci pod przeciwną płeć. Przedstawiciele raczkujących wówczas Web studies i dziennikarze wypowiadali się chętnie na ten zarówno frapujący poznawczo, jak i
apetycznie skandalizujący temat. Dziś dyskusja nad nim wydaje się już przebrzmiała, przyszedł zatem czas na jej podsumowanie.

Zobacz www.arsenal.art.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR