foto

Zbudowany w latach 1905-1910 zamek cesarski w Poznaniu pełnił w okresie międzywojennym dwie zasadnicze funkcje: był oficjalną rezydencją głowy państwa podczas pobytów w naszym mieście oraz głównym gmachem nowo utworzonego Uniwersytetu Poznańskiego, co znalazło wyraz w nazwie Collegium Maius.

Pierwsza z nich realizowana była w oparciu o znajdujące się na pierwszym piętrze dawne apartamenty Wilhelma II; na potrzeby uczelni przeznaczono natomiast większość pomieszczeń na parterze i drugim piętrze, a także w przyziemiu i masztalarni.
Celem przygotowanej z okazji jubileuszu 90-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wystawy było ukazanie, w jaki sposób funkcjonował Uniwersytet na zamku. Przypomniane więc zostały zabiegi o przekazanie obiektu na potrzeby uczelni, jej inauguracja w dniu 7 maja 1919 roku w dawnej sali tronowej, uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego, starania o powrót na zamek w 1945 roku, a przede wszystkim niektóre seminaria, instytuty i zakłady naukowe oraz życie studenckie.
Na ponad trzydziestu wielkoformatowych planszach znalazły się reprodukcje materiałów ikonograficznych i archiwalnych pozyskanych w trakcie kwerend przeprowadzonych w Archiwum Komisji Historycznej Chorągwi Wielkopolskiej ZHP, Archiwum PAN/Oddział w Poznaniu, Archiwum UAM, Archiwum Wydziału Prawa i Administracji UAM, Biblioteki Raczyńskich, Biblioteki Uniwersyteckiej, Muzeum Narodowego w Poznaniu/Oddział Muzeum Historii Miasta Poznania, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz w zbiorach prywatnych.
Wystawę przygotowało Centrum Kultury Zamek we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza: scenariusz Andrzej Gulczyński (Wydział Prawa i Administracji UAM) i Janusz Pazder (Centrum Kultury Zamek), opracowanie plastyczne Bogusław Doba (DB STUDIO).
2.05.-13.06.10 Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu Botanicznego UAM ul. Dąbrowskiego 165
wernisaż połączony z prelekcją Janusza Pazdera: 1.05.10 godz. 12.30 

Zobacz www.zamek.poznan.pl