Buckminster Fuller Synergetic Artist / Loris Greaud "Shelter"
Loris Greaud (ur. 1979) to jeden z najoryginalniejszych francuskich artystów młodej
generacji. Wyróżnia go praktyka artystyczna warsztatowo zbliżona najbardziej do produkcji filmowej. Artysta często współpracuję, na poziomie koncepcyjnym i technicznym, z przedstawicielami rożnych dziedzin naukowych oraz dyscyplin pokrewnych sztuce takich jak architektura czy właśnie film. Przedmiotem jego badań, w licznych instalacjach video oraz instalacjach dźwiękowych, jest uchwycenie "procesu" natomiast ostateczne rozwiązania formalne są często na drugim planie. Inspiracją do działań jest próba otwierania nowych przestrzeni myślowych i eksperymentalnych. Prace Greaud postrzegane są często jako aktywności osadzone w duchu utopijno-futurystycznym.
Buckminster Fuller (1895-1983) to amerykański wynalazca, filozof, futurysta, kartograf oraz projektant nazywany wieszczem nowej rzeczywistości XXI w. Był prorokiem postępu technicznego, którego zadaniem powinno być zapewnienie dobrobytu wszystkim mieszkańcom Ziemi. Opatentował ponad 28 wynalazków a wśród nich słynną "kopułę geodezyjną', czyli budynek, którego półsferyczny szkielet, wypełniony wielokątami, nadał budowli zaskakujące rezultaty pod względem wytrzymałości, stabilności i prostoty realizacji. Wspólnie z Kennethem Snelsonem wynalazł tensegrity - ustrój konstrukcyjny, w którym następuje wzajemna stabilizacja elementów rozciąganych i ściskanych.
Na wystawie prezentujemy oryginalny obiekt, zaprojektowany przez Fullera w 1976 roku, "Complex of Jitterbugs". Zbudowany jest on z szeregu przeciwległych ośmiościanów foremnych, które w zależności od ustawienia zmieniają strukturę całości. Pulsujący Jitterbug według wynalazcy ilustruje przepływ energii w przestrzeni.
Wystawa będzie także okazją do zapoznania się z częścią najważniejszych wynalazków tego konstruktora, prezentowanych za pomocą słynnego "Inventions: Twelve Around One" - portfolio zaprojektowanego przez naukowca w 1981 roku, czyli zaledwie na parę lat przed śmiercią.
Portfolio to seria tablic, z opisem wynalazków, które przedstawione są za pomocą dwóch warstw wizualnych pokazywanych wymiennie: fotografii wraz z nałożonym na nią slajdem oraz slajdu nałożonego na granatowy karton (blueprint).