Odsłonięcie Pomnika Pamięci Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego

14.05.2010
10:00

W piątek, 14 maja 2010 roku w Poznaniu, w 70. rocznicę mordu w Kalininie, przy kościele pw. św. Jerzego w Poznaniu (ul. Swoboda 43a), Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, odsłoni Pomnik Pamięci Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego.

Pomnik upamiętni tragiczne losy policjantów byłego województwa poznańskiego, zamordowanych przez okupantów sowieckich w okresie II wojny światowej w Twerze (dawniej Kalinin) oraz rozstrzelanych lub zamęczonych przez hitlerowców w obozach zagłady.

Nazwiska ofiar zostaną umieszczono na tablicach pamięci. W kwietniu i w maju 1940 roku, w kazamatach NKWD, zamordowano strzałem w tył głowy około sześciu tysięcy polskich policjantów, uwięzionych w obozie jenieckim w Ostaszkowie. Ofiary mordu pogrzebane zostały w dołach śmierci w Miednoje. Podczas II wojny światowej, na 34 tysiące funkcjonariuszy polskiej policji, wymordowano blisko połowę policjantów.

Pomnik upamiętnia policjantów pełniących w dniu wybuchu II wojny światowej służbę w komendach, komisariatach i posterunkach ówczesnego województwa poznańskiego. Tuż po rozpoczęciu działań wojennych polscy funkcjonariusze dostali rozkaz o wycofaniu się na wschód, by tam formować nowe oddziały. 17 września 1939 roku, około 6 tysięcy policjantów zostało internowanych i przewiezionych do obozu w Ostaszkowie. Gdy wiosną 1940 roku zapadła decyzja o ich eliminacji, przystąpiono do egzekucji w sąsiednim Kalininie (obecnie Twer). Potem ciała pomordowanych wywożono do Miednoje, gdzie spoczęły w masowych mogiłach.

Autorem pomnika jest Jerzy Suchanek. W odsłonięciu pomnika miał wziąć udział biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski, tragicznie zmarły w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

Zobacz www.archpoznan.pl