Międzynarodowa konferencja programistów Java w Poznaniu
W Poznaniu, w dniach 12-14 maja, odbędzie się druga edycja największej w Polsce konferencji programistycznej. Impreza o charakterze międzynarodowym adresowana jest zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników języka Java.
GeeCON 2010 to już druga edycja największej polskiej konferencji programistycznej dotyczącej technologii związanych z językiem Java. Konferencja ma zasięg międzynarodowy, w roku 2009 do Polski ściągnęli specjaliści m.in. z Czech, Niemiec, Austrii, Rumunii, Włoch, Francji, Szwajcarii, Irlandii, USA i Wielkiej Brytanii. Pierwsza edycja konferencji - GeeCON 2009 odbyła się w Krakowie i zgromadziła około 350 uczestników.
GeeCON 2010 w Poznaniu
- Dzień Uniwersytecki, 12 maja, Wydział Matematyki i Informatyki UAM przy ul. Umultowskiej 67
- konferencja, 13 i 14 maja, Multikinie 51 przy ul. Królowej Jadwigi
Wrażenia i opinie po pierwszej edycji konferencji są dowodem na to, że polscy programiści rozwijają swoje kompetencje z roku na rok. Możliwość spotkania się ze światowej sławy specjalistami jest dla nich dużą atrakcją i najważniejszym punktem konferencji. Charakterystyczny klimat tego spotkania jest efektem zaangażowania w jego organizację grupy ochotników i entuzjastów chcących pogłębiać swoją wiedzę i dzielić się nią z innymi ludźmi.
Za organizacją tegorocznej edycji stoi stowarzyszenie "Poznańska Grupa Użytkowników Języka Javatm", znane także jako JUG Poznań. Wśród partnerów konferencji znalazły się takie firmy jak Oracle, Google czy Tom Tom.
Technologie programistyczne związane z językiem Java są powszechnie stosowane w zaawansowanych rozwiązaniach IT takich jak systemy mission-critical (np. systemy bankowe), portale internetowe, aplikacje mobilne czy projekty naukowe wymagające ogromnych zasobów obliczeniowych. Technologie te znajdują również zastosowanie w tworzeniu gier komputerowych czy różnego rodzaju systemów audio-wideo - język i platforma Java leżą u podstaw technologii Blu-Ray, która najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości zastąpi DVD. Niesłabnące zapotrzebowanie na programistów znających język Java świadczy o tym, że jest to dziedzina, która - mimo kryzysu gospodarczego - wciąż rozwija się bardzo prężnie.
W strategii rozwoju miasta Poznań koncentruje swoją uwagę na perspektywicznych sektorach gospodarczych. Nacisk kładziony jest na tzw. sektory kreatywne, czyli obecnie najbardziej rozwojowe dziedziny całokształtu życia społeczno-ekonomicznego. Rozwój takich sektorów jest bezpośrednio związany z obecnością wykwalifikowanej kadry pracowniczej, a tę Poznań kształci na miejscu. Na 26 poznańskich uczelniach studiuje ponad 130 tysięcy studentów, którym Miasto oferuje komfortowe warunki do samorozwoju.