foto

Spotkania ze Stefanem Chwinem i Tomaszem Polakiem
27.04.10 godz. 18.00 Sala pod Zegarem, wstęp wolny
28.04. 10 Collegium Maius, sala Śniadeckich UAM

Cykl "Jaskinia filozofów i pisarzy" ma na celu popularyzację czytania literatury filozoficznie pogłębionej i filozofii zainteresowanej literaturą. Chcemy pokazać, w jaki sposób wybitne dzieła literackie i filozoficzne odpowiadają na fundamentalne zagadnienia naszej egzystencji.
Kolejnym tematem poruszanym w debacie i nas seminarium będzie "Zło". Wezmą w nich udział Stefan Chwin i prof. Tomasz Polak. Prowadzenie - Tomasz Mizerkiewicz.

Stefan Chwin (1949) prozaik, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, pracownik naukowy Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Zadebiutował "Krótką historią pewnego żartu" w 1991 roku. Autor z entuzjazmem przyjętej przez czytelników powieści "Hanemann". W latach 1996-2003 juror Literackiej Nagrody Nike. Pisze także powieści fantastyczno-przygodowe dla młodzieży, które ilustruje własnymi grafikami. W tym roku ukazała się jego ostatnia powieść "Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni". Mieszka w Gdańsku.

Tomasz Polak (do kwietnia 2008 Węcławski), profesor zwyczajny na UAM, twórca i szef międzywydziałowej Pracowni Pytań Granicznych, jeden z najwybitniejszych polskich teologów. Był rektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, a potem dziekanem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu. W latach 1997-2003 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej w Rzymie. Współorganizował i od 1998 do 2002 kierował Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor 28 książek naukowych i popularyzujących teologię. W 2007 roku wystąpił ze stanu kapłańskiego oraz odszedł z Kościoła Katolickiego.
Organizator: Centrum Kultury "Zamek" we współpracy z  Instytutem Filologii Polskiej UAM. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz www.zamek.poznan.pl