Powiększ tekst
foto

(nie)obecności

08.04 – 16.05.2010
CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
Wstęp wolny
Opis

" (nie)obecności" to projekt, który składa się z trzech niezależnych, powiązanych ze sobą części:  wystawy, wykładów i pokazów filmów. Jego główną częścią jest wystawa współczesnej chińskiej fotografii duetu artystów Muchen i Shao Yinong'a. Prace artystów - to punkt wyjścia programu towarzyszącego wystawie. Celem tego wydarzenia jest inicjowanie i promowanie dyskusji na temat współczesnych Chin oraz przybliżanie tej  kultury.

Prezentowane filmy współczesnych reżyserów oraz wykłady zarysują nowe perspektywy poznawcze, wychodzące poza ogólnie poruszane tematy związane z chińskim sukcesem gospodarczym czy mitycznym Orientem.

kuratorzy: Lena Czechońska, Mira Skrudlik
współorganizator: Instytut Konfucjusza przy UAM / www.konfucjusz.amu.edu.pl

Wystawa " (nie)obecności"
W ramach wystawy zaprezentowane zostaną prace z serii "Sale Zgromadzeń" (Assembly Halls) małżeństwa  Muchen i Shao Yinong'a, którzy spotkają się z publicznością podczas wernisażu. Fotografie z tej serii, powstałe pomiędzy 2002 a 2006 rokiem, są intrygującym portretem chińskiej historii społecznej.

Głównym motywem prac są przestrzenie - miejsca zbiorowej pamięci, zmieniające często swój cel i przeznaczenie, nierzadko popadające w ruinę.

Obecnie Shao Yinong i Mu Chen mieszkają i pracują w Pekinie. Do 2000 roku tworzyli jako odrębni artyści; obecnie stanowią kreatywny zespół poruszający w swych pracach aspekty i funkcje pamięci procesów przemian we współczesnych Chinach.

9.04.-16.05.10 Hol Wielki /wstęp wolny
wernisaż: 8.04.10 godz. 18.00 Hol Wielki

finisaż całego projektu: 16.05.10 godz. Hol Wielki  

Wykłady

Projekt autorski Kamila Burkiewicza pt. "Sichuan: Na szlaku do (nie)utracenia tożsamości" / wykład połączony z fragmentami filmu zrealizowanego przez autora

Autor wykładu wybrał się na motocyklową wyprawę szlakiem sichuańskiego odcinka Wielkiego Marszu, w poszukiwaniu śladów niegdysiejszej bytności czerwonoarmistów i wpływu, jaki wywarli na losy napotkanych grup etnicznych. W powojennej historii Chin potoczyły się one bardzo różnie: jedne z nich starano się w mniej lub bardziej partykularny sposób ocalić, innym oznajmiono, że nie istnieją...

Wykład ilustrowany będzie zdjęciami i materiałami filmowymi nakręconymi podczas wyprawy.
11.04.10 godz.16.00 Sala Kameralna /wstęp wolny

Wykład "Społeczeństwo w chaosie. Wyzwania chińskiej modernizacji" dr. Dominika Mierzejewskiego

W wykładzie przedstawione zostaną główne kwestie związane z transformacją chińskiego społeczeństwa (problem migracji, postępująca urbanizacja, rozwody - me generation oraz sprawy ubezpieczeń społecznych).

18.04.10 godz.16.00 Sala Kameralna /wstęp wolny

Wykład Magdaleny Czechońskiej "Pekińskie Graffiti, dialog Zhang Dali'ego z miastem" 25.04.10 godz.16.00 Sala Kameralna /wstęp wolny

Filmy

Pokaz filmu "Peron", reż. Jia Zhankge, Chiny/ Francja/Honkong/Japonia  2000, 192'

W roku 1979 grupa młodych artystów podróżuje po prowincji Shanxi, wykonując spektakle muzyczne ku czci rewolucji i Mao. Tak naprawdę fascynuje ich muzyka pop. Zakładają "Kulturalny Zespół" i próbują zarabiać na życie, grając muzykę rockową. Okazuje się jednak, że entuzjazm przewyższa umiejętności, a publiczność nie okazuje zainteresowania... (źródło filmbox.pl)

18.04.10 godz.17.00 Sala Kameralna /wstęp wolny

Pokaz filmu "Siedemnastoletni rower", reż. Wang Xiaoshuai, Chiny/Tajwan 2001, 113'

Młody chłopak Gui pracuje jako posłaniec. Aby dobrze wykonywać swoją pracę potrzebny mu jest rower, który zostaje ukradziony. Za wszelką cenę stara się go odszukać, obawiając się utraty posady.

Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia, a aktorzy Lin Cui i Bin Li Nagrodę dla Młodych Talentów na MFF w Berlinie (źródło filmweb.pl)

25.04.10 godz.17.00 Sala Kameralna /wstęp wolny

Drukuj tekst
Pokaż kod QR