Powiększ tekst
foto

Papierowa rewolucja. Prasa bezdebitowa w PRL

15.03 – 01.04.2010
CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
Wstęp wolny
Opis

Wystawa Papierowa rewolucja. Prasa bezdebitowa w PRL powstała w ramach obchodów Roku Kultury Niezależnej. Celem wystawy jest ukazanie masowości działalności wydawniczej opozycji w Polsce, szczególnie w latach 70. i 80. W związku z tym można na niej znaleźć wiele tytułów wydawanych w całej Polsce. Wystawa miała również ukazać proces odkłamywania rzeczywistości PRL, jakiej podjął się opozycyjny ruch wydawniczy.

"W systemie komunistycznym władza miała monopol na prasę, która stanowiła jedno z głównych narzędzi indoktrynacji, a zarazem zniewolenia społeczeństwa. Ten monopol miała przełamać podziemna działalność wydawnicza. (...) Nielegalna, bez obowiązującego wówczas debitu, prasa opozycyjna ukazywała się już w latach 70. Drukowały tworzące się wówczas środowiska opozycyjne: Komitet Obrony Robotników (z działającym przy niej wydawnictwem NOWA), Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Studencki Komitet Solidarności czy Ruch Młodej Polski. (...)
Opozycyjną prasę drukowano różnymi technikami: od przepisywania ręcznego (internowani), przez kalkę lub przebitkę na maszynie, metodą sitodruku, na offsecie. Zarówno w proces drukowania, jak i kolportaż zaangażowane było bardzo dużo osób. Bardzo często praca przy drukowaniu nielegalnej gazetki była szkołą dziennikarstwa, redagowania tekstów. Elementem walki z oficjalna prasą był również rysunek satyryczny. Wiele z nich znalazło się w prasie opozycyjnej. Przygotowana przez IPN wystawa prezentuje liczne tytuły prasy bezdebitowej zarówno z dzisiejszego województwa zachodniopomorskiego, jak i innych części kraju. Ponadto zobaczyć można dokumenty SB z rewizji, wizji lokalnych, przesłuchań osób kolportujących, drukujących i przemycających nielegalne wydawnictwa. Dołączone do wystawy zdjęcia z archiwum IPN przedstawiają skonfiskowane sprzęt drukarski i bibułę, dokumentacje wizji lokalnych, sposoby przemycania książek i czasopism z Zachodu."

Wernisaż 16 marca o godz. 15:00. Wystawa czynna do 1.04.

Hol Parterowy CK Zamek, wstęp wolny.

Zobacz www.zamek.poznan.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR