Nieskrywane przyjemności druku Osobiste przypadki dzielone z pisarzem Otą Pavlem.
Spotkanie z Honzą Zamojskim autorem książki artystycznej "Jak jsem potkal ďábla" i Eduardem Stehlikiem historykiem Muzeum Wojskowego w Pradze
Książka, jaką stworzył młody artysta, powstała w wyniku podróży do jego drugiej, macierzystej ojczyzny. Fikcyjnym przewodnikiem po kraju bliskim ale nieznanym był tragicznie zmarły pisarz Ota Pavel i jego książki. Wczytywanie się w książki Pavla przynosiło coraz to bardziej zaskakujące efekty, zapętlające się i oscylujące wokół postaci: miejsca, historie, pasje (ryby, skamieliny, typografia, historia) wytwarzały wspólną przestrzeń, której śladem jest książka. Metodą odkrywania Czech był "przypadek", czyli ukochany przyjaciel Pavla jak i Zamojskiego. Teksty, kolejni bohaterowie, archiwalia, materiał fotograficzny gromadziły się w wyniku nieoczekiwanych spotkań. Pojawiały się w wyniku podróży, ciągłej mobilności, dzięki czemu tworzą szeroko zakrojoną, wielowarstwową opowieść. Ostatecznie, po skrupulatnej selekcji, materiały skrystalizowały się w formie książki, której wartość zasadza się na byciu świadectwem podróży jak i pięknym, materialnym obiektem plastycznym. Jest to książka o miejscach, ich przeszłości, ludziach ale też o samym przypadku i o ślepym losie. O diable, który podstawia nogi dobrym ludziom. I jest to także książka o szaleństwie Pavla i o poszukiwaniach źródeł tego szaleństwa. Czy wiąże się ono z traumą wojenną czy z jego przerośniętymi ambicjami? A może wynika z drobiazgowości, jak cechowała jego pracę?
Prezentacji książki, niezwykle starannie wypracowanemu obiektowi sztuki edytorskiej - będzie towarzyszyć projekcja 20 minutowego filmu - relacji z podróży po Republice Czeskiej oraz rozmowa z Eduardem Stehlikiem - mistrzem opowieści poznanym przez artystę podczas pracy nad projektem.
Zobacz www.arsenal.art.pl